4 ritualinės paminklų tradicijos

Kiekviena religija numato tam tikrus ritualus, kurie susiję su gyvenimo įvykiais. Nepriklausomai nuo to, kokią religiją išpažįsta žmogus, mirusiojo pagerbimas vienija visas religijas: artimieji turi su visa pagarba išlydėti mirusįjį į aną pasaulį. Kapų tvarkymo įmonės „Tyli kalva“ specialistai apžvelgia ritualines paminklų tradicijas.

Laidojimo vieta. Laikantis krikščioniškų laidojimo papročių,tik palaidojus žmogų yra statomas kryžius. Kiti statiniai kaip paminklai ir antkapiai yra nenumatomi. Ant kryžiaus gali būti žmogaus fotografija, jo gimimo ir mirties datos ir epitafija. Tik praėjusius tam tikram laikotarpiui (tai dažniausiai būna metai) kapavietėje yra įrengiamas ritualinis paminklas. Senais laikais kapinės būdavo įkuriamos prie bažnyčių ar vienuolynų. Jose dažniausiai būdavo laidojami įžymūs žmonės.

Skirtingose šalyse taikomi skirtingi reikalavimai kapavietės dydžiui ir dizainui. Bet kurioje pasaulio šalyje egzistuoja tam tikros ritualinės tradicijos, pavyzdžiui, kai kuriuose pasaulio regionuose kapavietėse įprasta statyti stelas arba labai įspūdingas ritualines struktūras. Daugelis žmonių gerai žino, kad, pavyzdžiui, JAV daugybėje kapinių galima montuoti tik tam tikro dydžio, spalvos ir formos paminklus ir antkapius.

Ritualiniai simboliai. Kapavietėse gali būti naudojami įvairūs ritualiniai simboliai, pavyzdžiui, toks populiarus simbolis kaip rutulys su sparnais yra laikomas tiktai ortodoksų tikėjimo simboliu, bet iš tikrųjų jis yra senovės pagonių saulės dievo simbolis. Kiekvienas objektas ir simbolis turi tam tikrą prasmę, tačiau ne visi apie tai žino. Jei ketinate užsisakyti kokį nors simbolį ar ženklą ant antkapio arba paminklo, kurį laikote tradiciniu, iš tiesų jis gali turėti visiškai kitokią prasmę. Tuo tarpu menininkai, kurie rūpinasi paminklo dizainu bei išvaizda yra puikiai susipažinę su paminklų simbolika. Ekspertai neabejotinai papasakos klientui apie visas simbolikos reikšmes ir padės jam išsirinkti optimalų memorialinės struktūros dizainą.

Kapavietė kaip tradicijos dalis. Panagrinėjome pagrindinius ritualinius aspektus, o dabar metas atsakyti į klausimą: ar paminklai yra tradicijos ar mados dalis? Dauguma pastatų, kurie turi kultūrinę vertę mūsų šalies ir kitų pasaulio šalių gyventojams yra antkapiai bei paminklai. Pavyzdžiui, atkreipkite dėmesį į Egipto piramides, šie religiniai pastatai yra žinomi visame pasaulyje ir stebina savo didybe. Taip pat galima prisiminti tokias laidojimo vietas, kaip piliakalniai, kuriuose būdavo laidojami tik iškilūs žmonės, tokie kaip genčių vadai. Tokios struktūros buvo labai patvarios, todėl pagal jas archeologai gali sužinoti apie savo protėvių kultūrą, papročius ir tradicijas.

Šiais laikais antkapiai ar paminklai pirmiausia yra sukurti taip, jog nebūtų akcentuojamas mirusiojo statusas visuomenėje, todėl teigti, kad paminklai yra mados dalis, būtų neteisinga. Mada diktuoja tik paminklų dydį ir formą.

Monumentai. Geriausias būdas pagerbti žmogaus atmintį daugelio tautų tradicijose yra monumentas. Kaip patvarią ir ilgaamžišką medžiagą paminklams ir antkapiams galima būtų išskirti gabro diabazą. Gabro diabazas yra gana unikali medžiaga, turinti puikių dekoratyvinių ir mechaninių savybių. Be to, ją lengva apdoroti, nes bet koks vaizdas, portretas ar užrašas gali būti perkeltas ant šios medžagos.

Taigi ritualinės paminklų tradicijos skiriasi priklausomai nuo tikėjimo, kurį išpažino mirusysis. Tokios tradicijos kaip laidojimo vieta bei ritualiniai simboliai ant paminklų visada buvo svarbūs. Paminklų statymas yra tradicijų mūsų visuomenėje dalis, todėl tinkamiausias būdas pagerbti žmogaus atmintį yra pastatyti paminklą.