Vyriausybės sprendimu atšaukiamas Lietuvoje paskelbtas karantinas
Šiandien Vyriausybės posėdyje priimtas sprendimas atšaukti karantiną nuo 2020 m. birželio 16 d. 24.00 val., tačiau palikta paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija visoje šalyje dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės. Vyriausybė paliko (neatšaukė) ir paskelbtą trečią (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygį.
Nuo 2020 m. birželio 17 d. iki 2020 m. liepos 16 d. pratęsta laikina vidaus sienos kontrolė, vykdant į Lietuvos Respubliką atvykstančių asmenų patikrinimus prie vidaus Europos Sąjungos sienos: tarptautiniuose oro uostuose ir Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Tai reiškia, kad bus tikrinami tik atvykstančių lėktuvais arba keltais asmenų pasai. Atvykstančių sausumos keliais asmenų pasai nebus tikrinami.
„Šalyje, atšaukus karantiną, paliekama galioti ekstremalioji situacija, taip pat išliks kai kurie apribojimai dėl sienos kontrolės. Ypatingas dėmesys bus kreipiamas į trečiąsias šalis. Užsieniečių atvykimas bus numatytas tik tuo atveju, jeigu bus pasiektas abipusis susitarimas tarp valstybių dėl piliečių įleidimo, taip pat jeigu sergamumo rodikliai tose šalyse neviršys numatytų reikalavimų“, – sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Posėdyje buvo nustatyti ir laikini valstybės sienos kirtimo apribojimai, nustatant atvejus, kai yra neleidžiamas užsieniečių atvykimas į Lietuvos Respublikos teritoriją.
Į šalį bus įleidžiami tik tie Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos Konfederacijos, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės piliečiai ir šiose valstybėse teisėtai gyvenantys asmenys, kurie atvyksta iš šių valstybių, jeigu valstybėje, kurioje jie teisėtai gyvena, sergamumas COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) per pastarąsias 14 kalendorinių dienų neviršijo 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Tokių valstybių sąrašą kiekvieną savaitę skelbs valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas.
Iš trečiųjų šalių atvykimas bus numatytas tik tuo atveju, jeigu bus pasiektas abipusis susitarimas tarp valstybių dėl piliečių įleidimo.
Taip pat, kaip ir iki šiol, bus įleidžiami visi užsieniečiai, kurie turi teisę gyventi Lietuvoje, ir užsieniečiai, kurie yra Lietuvos piliečių ir užsieniečių, turinčių teisę čia nuolat gyventi, šeimos nariai (tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), sutuoktiniai, globėjai). Draudimai bus netaikomi ir užsieniečiams, turintiems Lietuvos Respublikos nacionalinę vizą.
Vyriausybė taip pat pritarė, kad nuo birželio 12 d. būtų panaikinta sienos kontrolė su Lenkijos Respublika. Į kaimyninę šalį galima bus vykti nenurodant jokių pagrindžiančių priežasčių, taip pat nereikės laikytis izoliacijos. „Apie laisvo judėjimo atkūrimą su Lenkija kalbamės jau kelias savaites, žinoma bus įvertintos rizikos, tačiau šiuo metu Lenkija priskiriama prie saugių valstybių, tad priimtas sprendimas atsisakyti sienos kontrolės“, – sako vidaus reikalų ministrė R. Tamašunienė.
Švietimo srityje atšaukus karantiną saugos reikalavimai bus taikomi tik veikloms, kurios bus vykdomos vasarą: ikimokykliniam, priešmokykliniam ugdymui ir neformaliajam vaikų švietimui.
Paslaugos teikiamos, prekyba viešose prekybos vietose, veikla laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų darbo veikla, kultūros, pramogų, sporto ar kiti renginiai turi būti organizuojami ir vykdomi laikantis žmonių srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitų būtinų visuomenės sveikatos saugos, higienos bei asmens apsaugos priemonių naudojimo sąlygų.
Renginiuose pamažu kas dvi savaites bus didinamas juose galinčių dalyvauti asmenų skaičius. Nuo birželio 17 iki 30 dienos renginiai gali būti organizuojami ir vykdomi atvirose erdvėse, juose dalyvaujant iki 700 žiūrovų ir (ar) dalyvių, o uždarose erdvėse – iki 150 (neįskaičiuojant atlikėjų, sportininkų, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistų, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktorių, teisėjų, antidopingo pareigūnų, organizatorių ir aptarnaujančio personalo).
Liepos 1-16 dienomis atvirose erdvėse organizuojamuose renginiuose galės dalyvauti iki 1000 dalyvių, uždarose erdvėse – iki 200.
Gydymo įstaigų veikla organizuojama reguliuojant pacientų ir lankytojų srautus, racionaliai paskirstant infrastruktūros, materialiuosius ir žmogiškuosius išteklius. Prioritetas teikiamas nuotoliniam ambulatorinių paslaugų teikimo būdui, o tiesioginis kontaktas su pacientu galimas tik tuomet, kai paslaugos neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu dėl paciento būklės ar esant poreikiui atlikti išsamesnius tyrimus.
Gydymo paslaugos gali būti teikiamos tik tada, kai įstaigos parengia ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru suderina įstaigos planinių stacionarių ir ambulatorinių paslaugų planą.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir toliau priims sprendimus, reikalingus ekstremaliajai situacijai valdyti ir likviduoti.
„Tolimesnis viruso plitimas labai priklausys nuo visuomenės sąmoningumo. Rekomenduojame ir toliau saugoti vieniems kitus, dėvėti kaukes, laikytis higienos reikalavimų ir vengti nebūtinų kontaktų“, – sako Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys.
SAM informacija