Važiuojate paspirtuku? Gegužę laukia policijos patikrinimai.

Gegužės mėnesį policija sugriežtins mikrojudumo priemonių vairuotojų kontrolę. Pernai elektrinių mikrojudumo priemonių, motorinių dviračių vairuotojai padarė 2 825 Kelių eismo taisyklių (toliau– KET) pažeidimus, o eismo įvykiuose buvo sužeista 180 paspirtukų vairuotojų ir keleivių.
Gegužės 1–4 d. ir 18–20 d. elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai bus tikrinami dėl galimo apsvaigimo nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų.
Gegužės 21–23 d. ROADPOL iniciatyva – policija tikrins, ar važiuojantieji elektriniais paspirtukais, dviračiais, mopedais ir motociklais laikosi KET, gegužės 29–31 d. – ar mikrojudumo priemonių vairuotojai važiuoja saugiai, laikosi greičio, kelio ženklų, naudojasi šviesomis ir dėvi šalmus, kai tai privaloma (KET VIII ir VIII¹ skyrių reikalavimai).
Vairuoji elektrinį paspirtuką? Būk blaivus, įsitikink, kad žinai taisykles ir važiuoji saugiai!
Primename: elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojui draudžiama: važiuoti apsvaigus, važiuoti šaligatviais, kai tai draudžiama, vežti keleivius, jei transporto priemonė tam nepritaikyta.
Elektrinė mikrojudumo priemonė – vienam asmeniui važiuoti skirta elektra varoma transporto priemonė (elektrinis paspirtukas, elektrinė riedlentė, elektrinis balansinis vienratis, riedis ir pan.), kurios didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val., o sėdimosios vietos, jeigu ji įrengta, atskaitos taško aukštis ne didesnis kaip 540 mm. Neįgaliųjų vežimėliai prie elektrinių mikrojudumo priemonių nepriskiriami.
Elektrine mikrojudumo priemone leidžiama važiuoti važiuojamąja kelio dalimi, dviračių juostomis, dviračių takais, kelkraščiu, gyvenamojoje zonoje ne jaunesniems kaip 16 metų asmenims (išklausiusiems mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą – ne jaunesniems kaip 14 metų).
Gyvenamojo namo kieme elektrine mikrojudumo priemone važiuojančių asmenų amžius neribojamas, tačiau jaunesnius kaip 10 metų asmenis privalo prižiūrėti suaugęs asmuo.
Elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojui draudžiama:
• kirsti važiuojamąją kelio dalį važiuojant pėsčiųjų perėjomis;
• vežti keleivius;
• važiuoti šaligatviais savivaldybės tarybos ar jos įgalioto asmens nustatytose vietose;
• važiuoti pėsčiųjų takais;
• važiuoti važiuojamąja kelio dalimi (išskyrus KET 66³ punkte nustatytus atvejus);
• važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais;
• kirsti kelią tam nepritaikytose vietose;
• važiuoti nelaikant bent viena ranka vairo, jeigu jis įrengtas;
• vežti, vilkti ar stumti krovinius, kurie trukdo vairuoti arba kelia pavojų kitiems eismo dalyviams;
• kad jo elektrinė mikrojudumo priemonė būtų velkama kitos transporto priemonės;
• vilkti kitą transporto priemonę;
• važiuoti įsikibus į kitą transporto priemonę;
• važiuoti didesniu kaip 20 km/val. greičiu, o važiuojant pėsčiųjų ir dviračių taku, kelkraščiu arba šaligatviu pro pat pėsčiąjį – didesniu kaip 7 km/val. greičiu.
Į elektrinę mikrojudumo priemonę (arba į motorinį dviratį) savo konstrukcija panaši transporto priemonė, kuri viršija minėtas galios ir greičio technines charakteristikas ir negali būti klasifikuojama kaip elektrinė mikrojudumo priemonė (arba motorinis dviratis), gali dalyvauti viešajame eisme, jeigu yra atliktos šios transporto priemonės motorinėms transporto priemonėms privalomos procedūros (atitikties įvertinimas, registracija, privalomoji techninė apžiūra, galioja transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas). Tokios transporto priemonės vairuotojas turi vykdyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme motorinės transporto priemonės vairuotojui nustatytus reikalavimus.
Motorinis dviratis – ne mažiau kaip du ratus turinti transporto priemonė, kuri varoma ja važiuojančio asmens raumenų jėga, naudojant pedalus ar rankenas, ir turi pagalbinį vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val. Pagalbinis variklis nustoja veikti transporto priemonei pasiekus 25 km/val. greitį. Šios transporto priemonės vairuotojas privalo vykdyti Kelių eismo taisyklių reikalavimus, nustatytus dviračių vairuotojams. Neįgaliųjų vežimėliai prie motorinių dviračių nepriskiriami.
Neįgaliojo vežimėlis – rankomis arba elektros varikliu varoma neįgaliojo judumo priemonė su ratais.