Šylant orams vairavimas keičiasi: ekspertai primena keliuose laukiančius iššūkius

Pasibaigus šaltajam metų sezonui, ilgėjantis šviesus paros metas ir šylantis oras džiugina vairuotojus pagerėjusiomis vairavimo sąlygomis. Pavasarėjant keičiasi ir eismo dinamika − nuo balandžio 1 d. automagistralėse ir greitkeliuose padidėja leistinas maksimalus greitis, intensyvėja transporto srautai, ypač savaitgaliais į pajūrį ir kurortines šalies vietoves.

 

Visgi ekspertai pabrėžia, kad būtent šiltasis metų sezonas reikalauja ypatingo atsargumo, nes jo metu suaktyvėjęs eismas ir sumažėjęs vairuotojų budrumas didina avarijų riziką. Balandžio 6-ąją šalyje minint Saugaus eismo dieną, siekiama atkreipti vairuotojų dėmesį į atsakingą elgesį keliuose ir vairavimo kultūros svarbą.

 

Svarbiausia kelyje – saugus greitis

 

Transporto kompetencijų agentūros (TKA) duomenimis, stebima koreliacija tarp sezoninio maksimalaus leistino greičio padidinimo ir tuo metu išaugančio eismo įvykių skaičiaus. 2024 m. balandžio-spalio laikotarpiu fiksuotas avarijų susidūrus transporto priemonėms augimas siekė 24 proc. (nuo 50 iki 62 įvykių), tuo pačiu laikotarpiu 2023 m. − 21 proc. (nuo 34 iki 41 įvykio). Šių incidentų metu nukentėdavo vidutiniškai apie 80 eismo dalyvių.

 

„Pavasarį vairuotojai dažnai neįvertina kintančių eismo sąlygų – drėgmės, slidžios dangos, po žiemos atsiradusių duobių ir kelio dangos defektų, ryškesnės saulės šviesos. Didėjantis leistinas greitis automagistralėse ir greitkeliuose savotiškai skatina paspausti akseleratorių, tačiau tai neturėtų skatinti neatsargaus vairavimo. Būtina išlaikyti saugų atstumą, vengti staigių manevrų, važiuoti saugiu greičiu, kuris nebūtinai yra maksimalus leistinas“, – sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius.

 

Pasak eksperto, taip pat labai svarbu užtikrinti, kad transporto priemonė būtų techniškai tvarkinga, nes didesni greičiai ir dažnesnis vairavimas išryškina techninius trūkumus. Ypatingai tai pasakytina apie padangas, stabdžius, žibintus, valytuvus − jie turi būti nepriekaištingos būklės.

 

Pavasarį padaugėja dviračių ir motociklų, suaktyvėja gyvūnai 

 

Pavasario laikotarpiu eismas tampa intensyvesnis ir dėl į eismą išvažiuojančių dviratininkų ir paspirtukininkų. TKA statistika atskleidžia ryškų sezoninį pokytį bei augantį tokių eismo atvejų skaičių. Praėjusių metų pavasaris vairuotojams dėl dviratininkų bei paspirtukininkų buvo ypač avaringas – fiksuotas net 110 proc. didesnis eismo įvykių skaičius (nuo 31 iki 65) nei 2023 m.

 

„Pavasarį aktyvų sezoną pradeda ir motociklininkai. Jie neretai važiuoja dideliu greičiu ir yra sunkiau pastebimi nei automobilis. Todėl automobilių vairuotojams išvažiuojant iš šalutinio kelio, važiuojant per nereguliuojamą sankryžą ar lenkiant kitą transporto priemonę svarbu įsitikinti, ar tai saugu. O motociklų vairuotojams dėl jų pačių saugumo ypač svarbu laikytis kelių eismo taisyklių bei vairavimo kultūros“, − akcentuoja A. Juodeikis.

 

Pasak eksperto, papildomą riziką vairuotojams kelia ir po žiemos suaktyvėję laukiniai gyvūnai. TKA duomenimis, pastaraisiais dvejais metais pavasario mėnesiais susidūrimų su gyvūnais atvejų daugėjo, ypač vakarais tarp 19 ir 22 val.

 

„Nors pavasarį vairuotojai linkę vairuoti nerūpestingiau, budrumas kelyje išlieka ne mažiau svarbus nei vairuojant žiemos eismo sąlygomis. Ypač svarbu sumažinti greitį gyvenamosiose zonose ir sankryžose, kur paspirtukininkų, dviratininkų, pėsčiųjų gali būti daugiausia. Važiuojant užmiesčio keliais, ypač tamsiuoju paros metu, būtina atidžiai stebėti kelkraščius ir naudoti ilgąsias šviesas, kad laiku pastebėtumėte laukinius gyvūnus“, – pabrėžia A. Juodeikis.

 

Penktadienio vakarų iššūkiai ir kelių remonto darbai

Lietuvos policijos duomenimis, penktadienis yra pavojingiausia savaitės diena eismo įvykių atžvilgiu. Ne tik pavasario metu, bet ir visą praėjusių metų pirmąjį pusmetį net 30 proc. visų eismo įvykių įvyko būtent šią dieną, ypač tarp 16 ir 20 val., kai eismas būna intensyviausias.

 

„Nors penktadieniai yra pavojingiausia savaitės diena eismo dalyviams, išlaikyti maksimalų dėmesį ir susikaupimą būtina vairuojant bet kurią savaitės dieną. Ypač svarbu vairuojant vengti skaitmeninių trukdžių, nenaudoti telefonų ir kitų įrenginių. Patariama planuoti kelionių laiką ir maršrutą ir, jei įmanoma, rinktis mažiau intensyvaus eismo metą“, – pabrėžia A. Juodeikis.

 

Planuoti savo kelionės maršrutą verta ir dėl pavasarį suintensyvėjančių kelio remonto darbų. Draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, kad dėl šių darbų padaugėja ruožų, kur formuojasi transporto priemonių spūstys, o tai ženkliai didina autoįvykio riziką.

 

„Važiuojant remontuojamo kelio atkarpomis, būtina laikytis kelininkų nustatytų eismo taisyklių, ypač nustatyto greičio bei judėjimo krypčių, laikytis eismo kultūros – neskubėti, manevruoti saugiai, prognozuojamai kitiems eismo dalyviams“, − pataria „Lietuvos draudimo“ atstovas.

 

Pagrindiniai saugaus vairavimo patarimai

Juodeikis išskiria penkis pagrindinius patarimus, padėsiančius išvengti nelaimingų atsitikimų pavasario metu vairuojant automobilį:

  • Rinkitės saugų greitį bei venkite staigių manevrų: saugus vairavimas priklauso ne tik nuo leistino greičio, bet ir nuo oro sąlygų bei kelio dangos būklės – lietus, rūkas ar ryški saulė gali sumažinti automobilio valdymo kontrolę;
  • Laikykitės saugaus atstumo nuo kitų transporto priemonių: tai suteikia pakankamai laiko reaguoti į netikėtus stabdymus ir sumažina avarijų riziką. Sausame kelyje laikykitės mažiausiai dviejų sekundžių taisyklės, o esant prastoms sąlygoms atstumą padidinkite;
  • Venkite skaitmeninių trikdžių: net ir trumpas žvilgsnis į išmanųjį telefoną ar kitus pašalinius dirgiklius gali sukelti nelaimingą atsitikimą ar avarinę situaciją;
  • Nelaukite techninės apžiūros: patikrinti padangų tinkamumą sezonui, stabdžių efektyvumą, žibintų švarumą ir sureguliavimą, valytuvų gumų būklę verta tiesiog keičiantis sezonams, nebūtina laukti techninės apžiūros;
  • Planuokite keliones: tai leidžia išvengti streso ir staigių sprendimų jau būnant kelyje. Detalus maršruto sudarymas ir pasiruošimas nenumatytiems atvejams padeda užtikrinti saugesnę ir sklandesnę kelionę.