Šventės namuose – geriausias metas kurti šeimos tradicijas
Dėl šalyje paskelbto karantino, Velykas šiemet švęsime kitaip – be senelių, giminių, draugų – tik savo šeimos rate. Kaip pasiruošti šventei, kad tiek suaugusiuosius, tiek mažuosius sujungtų bendras Šv. Velykų laukimas, ruošimasis šventei ir džiaugsmas jai atėjus, kai dažni namai dabar tapę ir darželiu, mokykla, biuru, o dienos įgavę panašų atspalvį? Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) mobiliosios komandos (MK) psichologė Aura Svetikienė sako, kad pastangų reikia, tačiau net ir karantino metu gražiausios pavasario šventės džiaugsmas ir šurmulys gali pasibelsti į kiekvieno namus ir širdį.
Prisiminkite ir kurkite tradicijas
„Siūlau, visiems suaugusiems sugrįžti į savo vaikystės prisiminimus ir pagalvoti, kas labiausiai įstrigę jų atmintyje, kokie iškyla šventiniai šeimos ritualai? Ir jeigu šie prisiminimai pakankamai ryškūs, sukelia malonias emocijas, juos drąsiai galite taikyti savo šeimoje“, – artėjant gražiausiai pavasario šventei pataria MK psichologė A. Svetikienė.
Šeimos tradicijos nereikalauja jokio ypatingo elgesio ar mokymosi. Tai įvykiai, linkę atsikartoti ir atskleidžia puoselėjamas šeimos vertybes iš kartos į kartą.
Dabar tinkamas laikas ne tik prisiminti savo šeimos tradicijas, bet ir sužinoti kas įdomu vaikams, ką jie žino apie Velykų papročius ir ką norėtų pritaikyti namuose. „Atgimusios jūsų vaikystės ar mažųjų norimos, girdėtos ir matytos tradicijos dabar gali būti išbandytos jaukiame jūsų šeimos rate, o ateityje jos galbūt taps ir jūsų šeimos tradicija, paliksianti vaikystės švenčių pėdsaką vaikų atmintyje“, – sako A. Svetikienė.
Atraskite pasiruošimo šventei džiaugsmą
Dažnai pati šventė nesuteikia tiek džiaugsmo, kaip ruošimasis jai. Todėl iš anksto su vaiku aptarkite, kaip ruošitės, kaip puošite namus ir ką turite padaryti, kad šventinė nuotaika pasklistų po jūsų namus. „Pasiruošimas šventei turi įtraukti visus šeimos narius. Pasidarykite planą, kas už ką bus atsakingas, į kokią veiklą įsitrauks, jei kyla nesklandumų – diskutuokite, balsuokite, nes šventė yra ne kas kita, o visų šeimos narių bendravimas, įsipareigojimas ir, aišku, bendrai kuriamos tradicijos“, – pabrėžia MK psichologė.
Prieš šventes lengviau vaikus motyvuoti ir mokyti namų ruošos darbų, akcentuoti kiekvieno šeimos nario indėlį į gražesnių namų kūrimą, tvarkos ir švaros puoselėjimą. Tai puiki galimybė kartu su vaikais išbandyti ir maisto gamybą, sugalvoti savus ar prisiminti senus žaidimus.
Margučių marginti – visa šeima
Svarbiausias Velykų akcentas – margutis, todėl psichologė pataria jų marginimui skirti ypatingą dėmesį.
„Marginant margučius galite vaikams papasakoti apie savo Velykas ir kaip kiaušinius dažėte jūs, tai suteiks artumo jausmą, atskleis šeimos ir tradicijų svarbą. Ir žinoma, duokite laisvę vaikų kūrybiškumui. Tegul kuria, improvizuoja, naudoja įvairiausias dažymo, marginimo technikas. O tėvai turi būti šalia, nes pagalba, padrąsinimas ir, žinoma, įvertinimas bei pagyrimas čia ir dabar – ypatingai svarbūs“, – sako A. Svetikienė.
Net ir ruošiantis šventei, neužmirškite pasirūpinti vaikų saugumu ir aptarti su jais ne tik margučių spalvas ir raštus, bet ir tai, kaip saugiai atlikti visą kūrybinį procesą.
Per šventes svarbiausia – bendrystė
Kadangi vaikai ir daugelis suaugusiųjų iš namų nebuvo išėję jau kelias savaites, psichologė pataria šventėms nusiteikti ir pasiruošti šventiškai. „Tai nėra dar viena diena namuose, todėl kaip ir dera per šventes, apsirenkite gražiausiais drabužiais, padenkite šventinį stalą ir visa šeima susėskite kartu. Šventė nėra kasdienybė, todėl turime sukurti jos iškilmingumą ir nuotaiką, o atsižvelgiant į pastarojo meto aplinkybes, tai kartu ir proga paįvairinti rutiną, atrasti kitokių užsiėmimų ir bendrų veiklų su vaikais“, – pataria MK psichologė A. Svetikienė.
Prie šventinio stalo ar žaidžiant žaidimus, dažnai gimsta nuoširdūs ir atviri pokalbiai, kuriems įprastą dieną suaugusieji retai tesuranda laiko. Tai metas, kai galima išgirsti ir išklausyti kiekvieną šeimos narį – nuo mažiausio iki didžiausio. Anot psichologės, šį laiką vertėtų išnaudoti ir sukurti puikių prisiminimų bagažą vaikams.
„Šventės ir pasiruošimas joms, tai ir puiki vaikų auklėjimo priemonė, mokanti juos pažinti praeitį, ugdanti kultūrinį identitetą ir pagarbą senoliams. Net ir tyrimai rodo, kad tradicijos ir šeimos ritualai teigimai veikia vaikų emocinę būseną. Jie yra daug ramesnis, labiau pasitiki savimi, geriau mokosi, jaučiasi saugūs, mylimi ir svarbūs“, – linkėdama jaukios šventės šeimos rate, sakė MK psichologė.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija