Sostinės Gedimino prospekte pristatytas didžiausias Baltijos šalių autosporto festivalis
Iki didžiausio Baltijos šalyse automobilių sporto renginio – „Aurum 1006 km powered by Hankook lenktynių“ – liko mažiau nei mėnuo. Šia proga Vilniaus Gedimino prospektas šeštadienį trumpam virto lenktynių miesteliu, kuriame sostinės gyventojai ir miesto svečiai galėjo iš arti pamatyti būsimus dalyvius, sportinius automobilius bei susipažinti su šių metų renginio naujienomis.
Liepos 15–18 dienomis Palangoje vyksiančios 27-osios „Aurum 1006 km powered by Hankook lenktynės“ šiemet ir vėl suburs stipriausias Lietuvos bei užsienio komandas. Jau dabar lenktynėse užsiregistravusios 22 komandos, o praktika rodo, kad kuo arčiau starto, tuo sparčiau šis skaičius auga.

Tačiau lenktynių savaitgalis jau seniai neapsiriboja tik 1006 kilometrų ištvermės lenktynėmis.
Lenktynių miestelyje – daug renginių
„Šis renginys – tai ne tik tūkstančio kilometrų lenktynės. Istoriškai taip susiklostė ir mes prie to nuosekliai ėjome – labai stengėmės ir kūrėme automobilių sporto festivalį, kuriame skirtingos auditorijos galėtų patirti skirtingas emocijas. Pagrindas, be jokios abejonės, yra šeštadienio lenktynės, bet viso šiemet įvairiuose savaitgalį vyksiančiuose renginiuose turėsime daugiau kaip 200 automobilių“, – Gedimino prospekte sakė pagrindinis renginio organizatorius, VšĮ „1000 km lenktynės“ direktorius Darius Jonušis.
Per beveik tris dešimtmečius renginys išaugo į vieną didžiausių automobilių kultūros ir automobilių sporto festivalių regione. Kaip ir kasmet, Palangoje žiūrovų lauks ne tik pagrindinės maratoninės lenktynės. Programoje numatytos tradicinės drag‘o varžybos, automobilių garso sistemų entuziastų „dBDrag“ rungtys, istorinių ir išskirtinių automobilių ekspozicijos „Motor Fest“ erdvėje, žiūrovams skirtas automobilių slalomas bei jau neatsiejama renginio dalimi tapęs „Moterų iššūkis“, kurį remia „Olybet“.

„Renginys vyksta jau 27 metus turbūt tik todėl, kad mes kiekvienais metais galvojame, kaip galėtume praplėsti ir kuo praturtinti turimą bazę. Taip palaipsniui atsirado dragas, „Motor Fest“, žiūrovų slalomas, kažkuriuo metu buvo driftas. Atskiri renginiai pasipildo, pasibando, ir jeigu viskas gerai, tampa programos dalimi daugeliui metų“, – pasakojo D. Jonušis.
Anot jo, būtent renginių įvairovė šiandien yra vienas didžiausių festivalio privalumų. Kol vieni žiūrovai seka kovą trasoje, kiti renkasi automobilių traukos varžybas, domisi išskirtiniais istoriniais automobiliais ar vertina galingiausias garso sistemas. Tuo metu aktyviausi renginio lankytojai gali ir patys išbandyti jėgas slalomo trasoje.
Šiemet programą papildys ir naujovė – „Mitjet Baltics“ etapas. Organizatoriai tikisi, kad šios lenktynės taps nuolatine festivalio dalimi: „Šiemet „Mitjet“ Palangoje startuos pirmą kartą ir aš labai norėčiau tikėtis, kad jie taps savaitgalio dalimi daug metų į priekį. Žinoma, viską pamatysime po renginio, bet šiandien šiuo sprendimu tikrai džiaugiuosi. Mūsų tikslas – būti geriausiu renginiu, kurti daugiau intrigos ir padaryti kuo daugiau žmonių laimingais“, – sakė organizatorius.
Ilgametės tradicijos – neatsiejama lietuviškos vasaros dalis
Vienu svarbiausių pristatymo Gedimino prospekte akcentų tapo pagrindinio lenktynių trofėjaus sugrįžimas organizatoriams. Pereinamąją nugalėtojų taurę į sostinę atvežė ir D. Jonušiui sugrąžino praėjusių metų lenktynių laimėtojai – „Bio-Circle & HSG by SWAG“ komanda.

Mažiau nei po mėnesio taurė vėl sugrįš į Palangą, kur ant jos bus išgraviruotas naujųjų nugalėtojų vardas. Tokios tradicijos, pasak susisiekimo ministro Juro Taminsko, ir kuria išskirtinę renginio atmosferą.
„Šios lenktynės turi savo istoriją ir savo simbolius. Super Pole taurės įteikimas yra viena iš tokių tradicijų, kuri sujungia sportinę intrigą, kvalifikacijos svarbą ir pagarbą lenktynių dalyviams. Kvalifikacija nėra tik formalumas. Ji nulemia starto pozicijas pagrindinėms lenktynėms, o neretai būtent kvalifikacijoje pamatome ir pačius greičiausius ratus bei trasos rekordus“, – kalbėjo J. Taminskas.
Ministras pabrėžė, kad per 27 metus renginys tapo neatsiejama Lietuvos vasaros dalimi.
„Su šiomis lenktynėmis jau užaugo visa karta, ir dabar auga antroji. Tai rodo, kad renginys turi ne tik sportinę, bet ir kultūrinę reikšmę. Tokie renginiai tampa vietos ir visos šalies tradicijos dalimi“, – sakė jis.
Kalbėdamas apie artėjančias lenktynes ir į Palangą vyksiančius žiūrovus, ministras priminė, kad šią vasarą keliaujančiųjų laukia ir didesni kelių remonto darbai: „Visi nori adrenalino, veiksmo, pramogų ir gražaus renginio, tačiau nenori patirti nepatogumų. Šiemet bus iššūkių ir automagistralėje nuo Kauno, nes tvarkysime daugiau nei 100 kilometrų.

Atkarpos po 20–30 kilometrų yra remontuojamos, todėl esu nusiteikęs ir tam negatyviam požiūriui, kad vėl ir vėl remontai. Bet ką padarysi – vėliau bus geriau. O žmonės į pajūrį vis tiek važiuos, nes vasara be pajūrio, be mūsų pajūrio – kokia tai vasara? Aš visą laiką esu už tai, kad žmonės ne į Turkiją skristų, o važiuotų į mūsų, lietuvišką pajūrį.“
Lenktynės ir inovacijos – neatsiejama pora
Gedimino prospekte pristatytos ne tik sportinės, bet ir ateities mobilumo technologijos. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Algis Latakas pasakojo apie Lietuvoje vystomą žaliojo vandenilio infrastruktūrą ir jos potencialą transporto sektoriuje: „Vandenilis šiandien yra inovacija, bet kartu ir labai reali kryptis. Mes Klaipėdoje jau pradėjome jį gaminti, turime automobilį ir net laivą, varomą vandeniliu. Tai rodo, kad kalbame ne apie tolimą ateitį, o apie sprendimus, kurie jau veikia.“
A.Latakas taip pat pristatė ir vandeniliu varomą automobilių, kuris šiemet pasirodys ir viename iš lenktynių savaitgalio renginių: „Pats automobilis važiuoja labai švelniai, labai gerai. Jis dar nėra GT3 klasės ir pagrindinėse lenktynėse, matyt, nesudalyvaus, bet moterų iššūkyje aš tikiu, kad jis pasirodys labai gerai. Ir ne tik todėl, kad bus vienintelis toks – moterys negalės pavesti, jos turės labai gerai pasirodyti, kad automobilis parodytų ir gerą sportinį rezultatą.“

Beje, „Moterų iššūkio“, remiamo „Olybet“, organizatorė Jolanta Iselionienė džiaugėsi, kad jau užsiregistravo maksimalus dalyvių skaičius – šimtas: „Dalyvių lauks apie 200 km maršrutas: maždaug 100 km pagal kelio knygą ir dar apie 100 km pervažiavimų tarp laiko kontrolės punktų.“
Gedimino prospekte surengtas pristatymas dar kartą priminė, kad „Aurum 1006 km lenktynės“ jau seniai yra daugiau nei vien lenktynės. Tai keturias dienas trunkantis automobilių sporto festivalis, kuriame susitinka profesionalus sportas, technologijos, automobilių kultūra ir dešimtys tūkstančių žmonių, kasmet vidurvasarį atvykstančių į Palangą dėl vieno tikslo – patirti didžiausią automobilių sporto šventę Baltijos šalyse.
Pranešimas žiniasklaidai