Savaitgalį peršalote? Vaistininkas atsako, kodėl sergame ir vasarą

Savaitgalį džiuginę geri orai daugelį paskatino laiką leisti aktyviau ir su gera kompanija pašonėje. Tačiau net ir paprasta išvyka ar ilgas pasisėdėjimas lauke prie stalo gali baigtis peršalimu. Jau pirmadienį galima susidurti su gerklės skausmu, sloga ar varvančia nosimi bei nedideliu karščiavimu. Tad „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė ne tik dalijasi patarimais, kaip greičiau pasveikti, bet ir atsako į svarbų klausimą – kodėl mes sergame net vasarą?
Kodėl mes sergame vasarą?
„Daugeliui atrodo, kad sergame tik šaltuoju metų laiku, tačiau iš tiesų vaistinėse pastebime, kad peršalimo ligos vasarą taip pat nėra retenybė. Dažniausiai tai virusinės infekcijos, kurios pasireiškia sloga, kosuliu, gerklės skausmu, nedidele temperatūra ir bendru silpnumu“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Pasak jo, priežasčių, kurios paskatina susirgimus vasarą, yra ne viena: „Staigūs temperatūrų pokyčiai tarp lauko ir patalpų, skersvėjai automobilyje ar prie atviro lango, maudynės šaltame vandenyje, ilgas buvimas su šlapiu maudymosi kostiumėliu ar plaukais, taip pat miegas po atviru dangumi – visa tai gali prisidėti prie imuniteto nusilpimo ir peršalimo ligų.“
Kaip atskirti virusinę ir bakteriją infekcijas?
Pirmieji peršalimo simptomai – gerklės skausmas, bendras silpnumas, pakilusi temperatūra – gali būti būdingi tiek virusinei, tiek bakterinei infekcijai.
„Vasarą dažniau pasitaiko virusinės kilmės infekcijos. Ji prasideda ūmiai, pasireiškia silpnumu, gerklės skausmu, sloga, gali šiek tiek pakilti temperatūra. Paprastai simptomai trunka 5–7 dienas ir pamažu praeina savaime. Tuo tarpu bakterinės infekcijos simptomai dažnai būna stipresni nuo pat pradžių – aukšta temperatūra (virš 38,5 °C), pūlingos apnašos ant tonzilių, stiprus gerklės skausmas, ilgesnis karščiavimas“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Vaistininkas perspėja, kad vien iš simptomų ne visada įmanoma tiksliai atskirti virusinę ir bakterinę infekciją, todėl, jei simptomai stiprėja arba nepraeina, verta pasitarti su šeimos gydytoju.
Kaip greičiau pasveikti?
„Jeigu tai virusinis peršalimas vartokite daug skysčių – vandens, arbatos, sultinių. Skalaukite gerklę šiltu druskos tirpalu – vieną šaukštelį druskos išmaišykite stiklinėje šilto vandens ir skalaukite 3–5 kartus per dieną. Taip pat, pagal poreikį, galima vartoti purškalus slogai arba pastiles nuo gerklės skausmo. Ir, žinoma, artimiausias dienas praleiskite namuose – tai padės greičiau pasveikti ir apsaugos aplinkinius nuo užsikrėtimo“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Jeigu liga sukelta bakterijų, gydytojas gali paskirti antibiotikų, todėl pajutus stipresnius simptomus arba jiems užsitęsus, būtina kreiptis į gydytoją.
Kada vėl galima susitikti su kitais žmonėmis?
„Net jei peršalimo simptomai atrodo nežymūs, verta bent keletą dienų likti namuose – ne tik dėl savo gerovės, bet ir dėl kitų saugumo. Virusai vasarą plinta taip pat lengvai kaip ir žiemą – ypač uždarose patalpose ar žmonių susibūrimuose. Į darbą ar susitikimus su draugais galima grįžti tuomet, kai nebekarščiuojate bent 24 valandas be vaistų, jaučiatės gerai ir turite energijos, o kiti simptomai akivaizdžiai sumažėję“, – sako vaistininkas M. Rutalė.