R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: „A. Verygai prižiūrint ministeriją iš jos pavogtas neįgaliuosius turėjęs pasiekti milijonas“

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl situacijos ortopedijos gaminių sektoriuje.

Po praėjusią savaitę viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos, jog penkios ortopedinę avalynę gaminančios įmonės, klastodamos dokumentus, asmenų parašus, apgaulingai tvarkydamos buhalterinę apskaitą iš valstybės, per Valstybines ligonių kasas (VLK), pasisavino 1 mln. eurų, Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė prašo ministro atsakyti, kokių šis ketina imtis veiksmų dėl korupcijos atvejų ortopedinės avalynės įmonėse? Parlamentarė taip pat klausia, ar ministras gali užtikrinti, kad tokių atvejų nėra kitose, ministerijos kuruojamoje srityje, paslaugas teikiančiose įmonėse?

„Pasirodžiusi informacija apie tai, kad kelios ortopedinės įmonės iš valstybės pavogė milijoną yra ne tik skandalinga, bet ir itin nuvilianti. Apgrobti negalią turinčiuosius – daugiau nei ciniška. Nusikaltimas įvykdytas per ministro A. Verygos vadovavimo laiką, todėl tikiuosi, kad jis imsis visų įmanomų priemonių, kad tokie piktnaudžiavimai ateityje nepasikartotų, kad šios įmonės niekada nebeturėtų sutarčių su Valstybine ligonių kasa“, – teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Taip pat R. Morkūnaitė-Mikulėnienė domisi, kaip ministras ketina užtikrinti, kad tokia situacija nepasikartotų? Klausiama, ar bus peržiūrima visa sistema, kad ateityje būtų užkirstas kelias tokiems piktnaudžiavimams?

Galų gale Seimo narė prašo atsakyti, ar Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tyrime įvardintos įmonės, ministrui yra žinomos, kokią dalį rinkos užima jų produkcija ir jei tai pagrindiniai rinkos dalyviai, ar ketinama tęsti su jais sutartis?

Negana šių klausimų, parlamentarė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė į sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą ir dėl jau keletą metų nesikeičiančios ortopedinės avalynės ir įrangos išdavimo sistemos.

„Per porą metų, kai su negalios organizacijomis kreipėmės į ministrą, beveik neįvyko jokių teigiamų poslinkių dėl situacijos pagerinimo žmonėms, kuriems reikalinga ortopedinė avalynė ar kita ortopedinė įranga. Negalią turintys žmonės skundžiasi nekokybiškais produktais, nelanksčiais terminais vaikų avalynės įsigijimui, kai dėl biurokratinių reikalavimų ar dėl to, kad įmonė nesilaiko terminų, vaikai praranda galimybę turėti dvi kompensuojamų batų poras. Nuostabą kelia tai, kad nėra kontrolės mechanizmo, ar produktas tinkamai atlieka gydomąją funkciją. Ir toks mechanizmas iki šiol neatsirado“, – pažymėjo parlamentarė.

Seimo narė ministro klausia, ar vykdoma pirkėjams/pacientams pateikiamų pagamintų produktų kokybės faktinė kontrolė? Domimasi, kokiais kriterijais remiamasi sudarant sutartis tarp VLK ir ortopedinę avalynę ar kitas ortopedines priemones gaminančiomis įmonėmis?

Taip pat klausiama, kokiomis priemonėmis siekiama, kad akredituotas gamintojas užtikrintų spartų ortopedinės avalynės gamybos procesą? Ar yra vykdoma sisteminė akredituotų gamintojų stebėseną šiuo aspektu?

Galų gale prašoma atsakyti, kaip ketinama spręsti užsakymo terminų problemą, sudarant galimybes ne tik teoriškai, bet ir faktiškai įsigyti dvi kompensuojamos avalynės poras per metus ir kas daroma, kad būtų sudarytos sąlygos neįgaliesiems ortopedinę avalynę įsigyti iš ES šalių gamintojų arba gauti bent dalinę kompensaciją?

 

Seimo TS-LKD frakcijos informacija