Prasisedant maudymosi sezonui, tiriamas maudymosi vietų vanduo

Vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ (toliau – HN 92:2018), Akmenės rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) yra atsakinga už maudyklų vandens kokybės stebėsenos vykdymą.

Nuo šių metų įsigaliojus naujai HN 92:2018 redakcijai, yra tiriamas ne tik vanduo, bet ir smėlis. Oficialus maudymosi sezonas prasideda birželio 1 d. ir baigiasi rugsėjo 15 d. Šiais metais, atsižvelgiant į geras oro sąlygas, maudymosi sezonas prasidėjo anksčiau, todėl ir pirmieji smėlio ir vandens tyrimai buvo atlikti gegužės 21 d.

Savivaldybėje yra tiriamos šios maudymosi vietos: Sablauskių, Pragalvio, Ramučių, Akmenės, Kivylių ir Kruopių tvenkiniai, Ventos upė ties Ventos miestu, Ventos upė ties Papilės miesteliu, Vadaksties upė ties Klykolių kaimu, Virvytės upė ties Kairiškių kaimu, Pakalniškių tvenkinys (karjeras), tvenkinys Naujojoje Akmenėje tarp Respublikos ir Ramučių g. Sablauskių, Pragalvio tvenkiniai ir Ventos upė ties Ventos miestu bus tiriami 8 kartus per maudymosi sezoną, o kitos vietos – 4 kartus. Prie maudymosi vietų esantis smėlis bus tiriamas 4 kartus imant po du mėginius maudymosi sezono metu.

Mėginiai imami maudyklų vietose, kur tikimasi sulaukti daugiausia besimaudančiųjų arba kur pagal maudyklos vandens charakteristiką laukiama didžiausia tarša, esant gyliui apie 1 m, ne mažiau kaip iš 30 cm nuo vandens paviršiaus. Mėginius turi atrinkti akredituotos ar atestuotos laboratorijos darbuotojai.

Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į HN 92:2018 reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens. Smėlyje neturi būti helmintų (parazitinių kirmėlių) ir jų kiaušinėlių.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyrius jau pateikė pirmuosius mikrobiologinio tyrimo protokolus (kiekviena maudykla patikrinta po 1 kartą, 1 lentelė). Rezultatai parodė, kad visose maudymosi vietose tarša neviršija normų. Ištirtame smėlyje helmintų (parazitinių kirmėlių) ir jų kiaušinėlių nenustatyta.
Jeigu kyla abejonių dėl vandens švaros, po maudynių ežere ar tvenkinyje reikėtų nusiprausti po dušu ar bent jau prieš valgant nusiplauti rankas.

Išsamų maudymosi vietų tyrimo grafiką rasite čia: /go.php/Aktualu777914. Kitų tyrimų išsamią informaciją skelbs Akmenės rajono visuomenės sveikatos biuras.

2018-05-21 maudyklų vandens tyrimų rezultatai

1 lentelė

Nr.

Maudymosi vietos pavadinimas*

Žarninių enterokokų skaičius 100 ml

(norma 100 vnt./100 ml)

Žarninių lazdelių (Escherichia coli) skaičius 100 ml

(norma 1000 vnt./100 ml)

1.

Sablauskių maudykla (Sablauskių tvenkinys ties Menčių kaimu)

0

5,2

2.

Vandens telkinys Naujojoje Akmenėje tarp Respublikos ir Ramučių g.

7

8,4

3.

Ramučių tvenkinys

6

3

4.

Vadaksties upė ties Klykolių kaimu

5

11

5.

Kivylių tvenkinys

12

37,4

6.

Akmenės tvenkinys

<4

7,3

7.

Pragalvio maudykla (Pragalvio tvenkinys)

<4

<1

8.

Ventos maudykla (Ventos upė ties Ventos miestu)

8

13,4

9.

Papilės maudykla (Ventos upė ties Papilės miesteliu)

6

49,6

10.

Virvytės upė ties Kairiškiais

<4

12,1

11.

Kruopių parko tvenkinys

0

6,3

12

Pakalniškių tvenkinys (karjeras)

<4

2

*Maudymosi vietose nepastebėta nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, stiklo, plastiko, gumos ir kitų atliekų