Pedagogai neapsikentė: pusšimtyje ugdymo įstaigų vyksta įspėjamasis streikas
Penktadienį maždaug pusėje šimto bendrojo lavinimo mokyklų, darželių ir neformaliojo ugdymo įstaigų prasidėjo dviejų valandų įspėjamasis streikas.
Jį rengiančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) atstovai sako, kad prie streiko jungiasi apie 1 tūkst. pedagogų. Iš viso Lietuvoje yra apie 53 tūkst. pedagogų.
Numatoma, kad prie protesto besijungiantys mokytojai bendrojo ugdymo mokyklose penktadienį streikuos dvi valandas nuo 8 val., ikimokyklinio ugdymo įstaigose – nuo darbo pradžios, neformaliojo ugdymo įstaigose – nuo ugdymo proceso pradžios.
Streiku siekiama, kad būtų atidėtas etatinio mokytojų darbo apmokėjimo įvedimas, būtų keliamos pedagoginių ir nepedagoginių specialistų, dirbančių ugdymo įstaigose, algos, sumažintas vaikų skaičius darželių grupėse ir mokyklų klasėse.
Vyriausybė Seimui yra pateikusi svarstyti projektus, pagal kuriuos nauja mokytojų darbo apmokėjimo sistema turėtų būti pradedama diegti nuo 2018 metų rugsėjo.
Pagal pataisas, etatinis darbo apmokėjimas bus įvedamas per du etapus – nuo 2018 metų rugsėjo ir nuo 2019 metų rugsėjo, mokytojams palaipsniui daugėtų apmokamų ne tiesiogiai pamokų vedimui skirtų valandų. Valandoms už papildomus darbus atlyginti nuo 2018 metų rugsėjo 1 dienos iš valstybės biudžeto skiriama 17,4 mln. eurų. Iš viso naujam mokytojų darbo užmokesčio modeliui įvesti iš valstybės biudžeto numatoma skirti 95 mln. eurų.
Streiką rengiančios profsąjungos atstovai nuogąstauja, kad planuojamas etatinis mokytojų darbo apmokėjimas gali lemti ilgesnes darbo valandas vedant pamokas už tą patį atlygį, ministerija pabrėžia, kad valandiniai mokytojų koeficientai nėra keičiami. Taip pat streikuotojai reiškia susirūpinimą, kad paliekama per didelė erdvė mokyklų vadovams spręsti dėl konkretaus mokytojo pamokų skaičiaus už etatą.
BNS