Pajamų deklaravimas 2022 metais. Ką svarbu žinoti deklaruojant pajamas?

Nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai šiemet, kaip ir kasmet pajamų deklaracijas už praėjusius metus turi pateikti iki gegužės 2 dienos.

Valstybinė mokesčių inspekcija š. m. vasario 23 dieną parengė preliminariąsias pajamų deklaracijas. Jas gyventojai gali peržiūrėti ir pateikti internetu, VMI elektroninio deklaravimo sistemoje – EDS. Joje nuo 2020 metų įdiegtas EDS vedlys padės pajamų deklaraciją pateikti vos per kelias minutes. Prie EDS prisijungti galima naudojantis elektronine bankininkyste, elektroniniu parašu arba registruotų VMI savitarnos vartotojų prisijungimo duomenimis.

Preliminarioji pajamų deklaracija – tai iš dalies užpildyta gyventojo pajamų deklaracija, kuri yra suformuota remiantis informacija, kurią VMI pateikė mokestį išskaičiuojantys asmenys, kredito įstaigos, draudimo bendrovės, švietimo įstaigos ir kt.

Pažymėtina, kad deklaracijas už praėjusius mokestinius metus gyventojai galėjo pateikti jau prasidėjus naujiems mokestiniams metams, tačiau deklaraciją anksčiau pateikusiems, nei buvo suformuotos preliminariosios pajamų deklaracijos, asmenims verta pasitikrinti ar EDS sistemoje nepasikeitė mokestiniai duomenys.

Gyventojai, kuriems kyla klausimų deklaruojant pajamas, pasikonsultuoti gali telefonu 1882. Atkreiptinas dėmesys, kad nebūtina laukti skambučių eilėje. Užsisakiusiems skambutį per Mano VMI sistemą, konsultantas pats paskambins nurodytu laiku. Skambučio užsakymo metu sistema identifikuoja gyventojo tapatybę, todėl užsakytas skambutis automatiškai perkeliamas į eilės priekį.

Nesant galimybės pajamas deklaruoti savarankiškai naudojantis EDS, nebūtina vykti į VMI aptarnavimo padalinį, kur būtina išankstinė registracija. Pajamas deklaruoti galima telefonu 8 5 2191 777.

Pateikus teisingai užpildytą pajamų deklaraciją iki nustatyto termino, t. y. gegužės 2 dienos, mokesčių permoka šiems gyventojams bus grąžinta ne vėliau kaip iki liepos 31 dienos. Deklaraciją pateikus ar patikslinus po termino, permoka bus grąžinta per 90 kalendorinių dienų.

Deklaravus pajamas galima susigrąžinti dalį GPM už gyvybės draudimą, studijas, palūkanas ir kt. Pažymėtina, kad šie metai yra paskutiniai, kai deklaruojant pajamas galima susigrąžinti dalį mokesčių už 2021 metų automobilio, būsto remonto, auklių paslaugas.

Pajamų deklaraciją pateikti turi asmenys, kurie ankstesniais mokestiniais metais gavo su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų bei privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), vykdė individualią veiklą ar turėjo verslo liudijimus, gavo pajamų už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn turtą, gavo kitokių pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius. Pajamų deklaracijas turi pateikti ir galutinai iš Lietuvos išvykę gyventojai, praėjusiais metais Lietuvoje išbuvę 183 dienas ar ilgiau, taip pat politikai, valstybės tarnautojai ir kt.

Monika Duksaitė, UAB „Justicija“ vadybininkė