Padažnėjus miško vagystėms, Valstybinių miškų urėdija perspėja: policijai pranešime apie kiekvieną atvejį
Prasidėjus šildymo sezonui, tradiciškai padažnėja atvejų, kai fiksuojamos miško vagystės, gyventojams bandant nemokamai prasimanyti malkų. VĮ Valstybinių miškų urėdija perspėja, kad į policiją bus kreipiamasi dėl kiekvieno užfiksuoto nelegalaus miško kirtimo ar kito pažeidimo.
„Norėtume atkreipti dėmesį, kad gyventojai gali kreiptis į mūsų teritorinius padalinius ir legaliai įsigyti medienos malkoms. Sudarius sutartį, miškininkai parodys, kuriuos medžius galima nukirsti. Bandant tai padaryti nelegaliai, malkos gali tapti labai brangios. Mūsų pareiga saugoti valstybės turtą – mišką, tad apie kiekvieną atvejį pranešame policijai ir labai dažnai atrandame tvarkos pažeidėjus“, – sako Valstybinių miškų urėdijos direktorius Marius Pulkauninkas.
Nors vagystės iš miško fiksuojamos visus metus, ypatingai jų padaugėja rudenį, prasidėjus šildymo sezonui. Vienas paskutinių atvejų: Nemenčinės teritorinio padalinio darbuotojai spalio 8-ąją Sužionių girininkijoje pastebėjo nukirstų medžių likučius. Pagal paliktus pėdsakus, Sužionių girininkijos miškininkai greitai surado pavogtą medieną Eitminiškių gyvenvietėje esančioje namų valdoje.
Nustatyta, kad iš viso nukirsta 40 medžių, tarp jų – vienas ąžuolas ir septyni uosiai, o valstybei padaryta žąla siekia daugiau kaip 500 eurų. Medieną pasisavinusiam vyrui teks ne tik kompensuoti valstybei padarytą nuostolį – atlikusi tyrimą, dėl bausmės spręs ir policija.
Panašių atvejų užfiksuota ir išaiškinta ne viename Valstybinių miškų urėdijos padalinyje.
Fiksuojamos ir stambesnės miškų vagystės. Štai š. m. rugsėjį Utenos regioninio padalinio Videniškių girininkijoje rezervuotame nuosavybės teisių atstatymui miške nustatytas neteisėtas miško kirtimas, kurio metu plynu kirtimu iškirsta 1,68 ha miško. Miškininkų vertinimu, šioje teritorijoje yra iškirsta ir pagrobta 133,06 kub. m. medienos. Valstybinių miškų urėdijos Utenos regioniniam padaliniui padaryta žala, pagrobus neteisėtai iškirstą medieną ir įvertinus žalą aplinkai, siekia beveik 20 tūkst. eurų. Įvykį tiria Utenos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Molėtų rajono policijos komisariatas.
„Miško vagystės – ne vienintelė miškų ūkio problema. Fiksuojame daugiau nusikalstamų ar chuliganiškų įvykių, kuriuos visus taip pat perduodame tirti pareigūnams. Tad prieš darydami bet kokį teisės pažeidimą miške geriau darsyk pagalvokite ir nedarykite“, – sako M. Pulkauninkas.
Štai Kaišiadorių regioninio padalinio Būdos girininkijoje š. m. rugpjūčio 21-ąją, pirminiais duomenimis, buvo padegtas tarnybinis automobilis „Toyota Hilux“, įvykį tiria policija.
Nemenčinės regioninio padalinio darbuotojai š. m. spalio 3 d. susidūrė su chuliganišku piliečiu, kuris lengvuoju automobiliu blokavo kelią miškovežiui, vykusiam į Meros girininkiją vykdyti medienos krovos darbų. Automobilio vairuotojas savo veiksmus motyvavo tuo, kad jam nepatinka miško kirtimo darbai. Policija pradėjo tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.
„Stengiamės kovoti su bet kokiais nusikaltimais miškų ūkyje, norime, kad visi žinotų, kad bet kokia neleistina veikla bus fiksuojama ir perduota tirti atitinkamoms tarnyboms“, – sako M. Pulkauninkas.
Siekiant miškų ūkio sistemą padaryti kuo skaidresnę, Valstybinių miškų urėdija atliko jau eilę veiksmų, kurie turėtų padėti ne tik mažinti teisės pažeidimų kiekį, bet veikti ir kaip prevencinė priemonė.
Šių metų liepą įsteigtas anoniminis pasitikėjimo elektroninio pašto adresas [email protected]. Taip pat šiemet pasirašyti Valstybinių miškų urėdijos susitarimai su Specialiųjų tyrimų tarnyba bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, pagal kuriuos sutarta glaudžiau bendradarbiauti ne tik kovojant su užfiksuotais korupcijos atvejais, bet ir identifikuojant rizikos faktorius, rengiant korupcijos prevencijos priemones, sistemingai keičiantis aktualia informacija.
Valstybinių miškų urėdija yra valstybės įmonė, patikėjimo teise valdanti valstybinius miškus ir jais disponuojanti įstatymų nustatyta tvarka, taip pat vykdanti juose kompleksinę miškų ūkio veiklą, kuri apima miškų atkūrimą, priežiūrą, apsaugą, racionalų miškų išteklių naudojimą ir prekybą mediena bei miško ištekliais. Valstybinių miškų urėdijos visas turtas nuosavybės teise priklauso Lietuvos Respublikai.