NATO ir ES sąjungininkės – COVID-19 temos dezinformacijos taikiniai viešojoje erdvėje

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai praneša, jog COVID-19 kontekste ir toliau fiksuojami melagingos bei provokuojančios informacijos srautai, kurių dauguma buvo nukreipti prieš Europos Sąjungos šalis nares bei NATO sąjungininkus. Pateikiant tam tikrus klaidingos informacijos šaltinius siekta diskredituoti gyventojų pasitikėjimą NATO aljansu bei ES bendrija, taip pat paveikti kritinį piliečių mąstymą COVID-19 atžvilgiu.

Birželio 5–birželio 11 d. laikotarpiu buvo fiksuoti 53 informaciniai incidentai – tai yra 10 atvejų daugiau negu praėjusią savaitę. Nuo vasario 1 d. iki birželio 11 d. nustatytas maždaug 1431 atvejis, susijęs su informaciniais incidentais.

Apžvelgiant tendencijas yra pastebima, jog visuomenė vis dar aktyviai domisi COVID-19 situacija Lietuvoje ir pasaulyje: karantino trukme, rekomendacijomis, ligos simptomais bei statistika. Aktualumo nepraranda sąmokslo teorijos, darančios nepatvirtintas prielaidas apie COVID-19 kilmę, neva tai yra biologinis ginklas, kuriuo siekiama sumažinti pasaulio gyventojų populiaciją. Neatsisakoma ir žmogaus pamatinių teisių pažeidimo naratyvo teigiant, jog sukelta pandemija siekiama užkirsti kelią alternatyvios informacijos sklaidai.

Taip pat pastebima, jog skleidžiama informacija, raginanti nedėvėti apsauginių veido kaukių. Tokiu būdu yra siekiama kurstyti prieš valstybės institucijas nukreiptą dezinformaciją neva apsauginių kaukių nešiojimas nėra reglamentuotas Lietuvos Respublikos įstatymais, todėl nėra privaloma mokėti baudų už jų nedėvėjimą.

ES ir NATO išlieka aktyviu informacinių incidentų taikiniu. Pateikiant melagingą informaciją diskredituojamas NATO aljanso narių veiksmingumas bei mokymų svarba, kadangi siekiama sukurti naratyvą, kuriuo vykstančios pratybos atrodytų tarsi antirusiškos bei eskaluojančios įtampą tarp rytų ir vakarų. Taip pat yra siekiama diskredituoti ES šalis nares, o jų bendrą veiklą pavaizduoti kaip neefektyvią. Kuriamas diskursas, jog ES nesusitvarko su COVID-19 sukelta krize, todėl yra vykdoma prieš Rusiją ir Kiniją nukreiptos dezinformacijos atakos su intencija nukreipti visuomenės dėmesį nuo vidinių bendrijos problemų.

Tendencingai pastebimas melagingos informacijos srautas, nukreiptas prieš Baltijos šalis, siekiant pavaizduoti neva esančią radikalią skirtį tarp Vakarų Europos ir Baltijos šalių bei pastarųjų išnaudojimą. Kurstant tokios informacijos plitimą yra siekiama diskredituoti ne tik ES patikimumą, bet ir nuvertinti Baltijos šalių padėtį bendrijos fone, skatinant visuomenės nepasitikėjimą šalimis partnerėmis.

Strateginės komunikacijos departamento informacija