Miškininkai skelbia: baigėsi miško gaisrų sezonas, prevencijai šiais metais naudoti ir dronai

Spalio mėnesio antroje pusėje įsivyravus lietingiems orams ir visiems Lietuvos miškams pasiekus pirmą (žemiausią) gaisringumo klasę, miško gaisrų sezonas baigėsi. Šiemet Lietuvos miškuose užregistruoti 156 miško gaisrai 64,16 ha plote, iš jų 60 miško gaisrų privačiuose miškuose 30,85 ha plote. Regioninių padalinių priešgaisrinės komandos bei miškų pareigūnai, pagal gautus pranešimus apie kilusius miško gaisrus, buvo išvykę į gaisravietes 498 kartus.

„Džiaugiamės, kad šiais metais gaisrų buvo beveik dvigubai mažiau nei pernai ir padaryta žala gamtai – mažesnė. Šių gaisrų sezonui pasiruošėme įsigydami net 23 naujus visureigius, turinčius priešgaisrinius modulius, galinčius gabenti 0,3 m3 vandens, ir turinčius aukšto slėgio siurblius. Tai leido greičiau reaguoti ir pasiekti gaisro židinius ten, kur dideliems priešgaisriniams automobiliams privažiuoti sudėtinga.

Šiais metais gaisrų prevencijai išnaudojome ir išmaniąsias technologijas – Kretingos, Kuršėnų ir Nemenčinės regioniniuose padaliniuose miško gaisrams ir jų židiniams stebėti pasitelkti dronai“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Valstybinių miškų urėdija jau dabar pradėjo ruoštis ir kitų metų gaisrų sezonui. Ateinančiais metais, siekiant pagerinti operatyvų priešgaisrinių pajėgų valdymą, visuose Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose bus pradėtas naudoti Lietuvos viešojo saugumo ir pagalbos tarnybų skaitmeninis mobilusis radijo ryšys (SMRRT), kurio pagalba gaisrų gesinimo metu bus galima operatyviai bendrauti ir su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) pajėgomis bei Bendruoju pagalbos centru.

Šiuo metu VĮ Valstybinių miškų urėdija jau pradėjo SMRRT diegimo darbus ir 2020 m. spalio mėn. su tiekėjais pasirašė sutartis dėl 208 vnt. skaitmeninių radijo ryšio stotelių įsigijimo ir montavimo.

Valstybinių miškų urėdija taip pat įsigijo ir 7 didelius, galinčius gabenti ne mažiau kaip 2 m3 vandens priešgaisrinius automobilius.

Nuo pavasario, kai tik prasideda gaisrams kilti palankus laikotarpis, Lietuvos miškus stebi Valstybinių miškų urėdijos antžeminė automatinė miško gaisrų stebėjimo sistema, kuri operatyviai užfiksuoja dūmus – prie monitorių pasikeisdama budi apie 50 žmonių komanda. Taip pat pasiruošusios gesinti kilusius miško gaisrus šį sezoną budėjo 57 Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinės komandos, sudarytos iš papildomai samdomų apie 250 darbuotojų. Apie 300 specialistų pajėgos sudarė rezervines komandas, kurios mobilizuojamos esant didesniems gaisrams, dar 30 žmonių nuolatos budėjo priešgaisriniuose bokštuose.

Miškų apsaugai nuo gaisrų yra įgyvendinama bendra valstybinė priešgaisrinių priemonių sistema, kuri apima stebėjimą, profilaktines ir priešgaisrinės saugos priemones. Šios bendros sistemos įgyvendinimu rūpinasi būtent VĮ Valstybinių miškų urėdija.

Per 2019 metus šalyje buvo užregistruota 280 miško gaisrų 200,18 ha plote.

 

VMU informacija