Marijampolės pareigūnai išbandė mobilius greičio matuoklius: „Pagrindinis tikslas – pažaboti greičio mėgėjus“

Sausio 10-ąją, Marijampolės apskrities vyriausiame policijos komisariate buvo pristatyti naujieji, jau nemažai dėmesio visuomenėje susilaukę, trikojai greičio matuokliai. Lengvai sutveriama ir išrenkama įranga bus naudojama viso regiono avaringiausiuose kelių ruožuose. Tiesa, Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Gylys gyventojams pataria vairuoti atsakingai, tuomet nerimauti dėl to, kur stovi greičio matuoklis, neteks.

Nebaisus nei sniegas, nei tamsa, nei didelis atstumas

Marijampolės apskrities VPK tokius lazerinius greičio matavimo įrenginius, kurio vieno kaina siekia 32tūkst. eurų, turi 3, o Lietuvos keliuose jau galima pastebėti iš viso 32 nestacionarius greičio matuoklius. Kadangi prietaisas veikia lazeriniu principu, tai automobilį, tiek atvažiuojantį, tiek ir nuvažiuojantį, gali fiksuoti 300m atstumu, o nuotrauka padaroma maždaug 30-50m atstumu. „Toliau vaizdo įrašas tiesiogiai, nepriklausomai nuo policijos pareigūno, dirbančio prie greičio matuoklio, keliauja į registrą ir jeigu transporto priemonės savininkas turi savo Valstybinės mokesčių inspekcijos paskyroje yra nurodęs savo elektroninio pašto adresą, vienu informaciją apdorojančio pareigūno mygtuko paspaudimu, siunčiamas protokolas į elektroninį paštą,“ – apie įrenginio veikimo principą pasakojo Kelių policijos skyriaus viršininkas. Taip pat pareigūnas priminė, kad jeigu transporto priemonę tuo metu, kai buvo nusižengta vairavo ne pats automobilio savininkas, turėtų neignoruoti laiško ir per 30 dienų informuoti policiją, kas vairavo.

Naujieji mobilūs greičio matuokliai puikiai veikia ir esant prastoms oro sąlygoms. Tai pareigūnai jau išbandė gausiai sningant savaitės pradžioje, todėl nei tamsa, nei prastas matomumas šiems įrenginiams nėra baisu.

Pagrindinis tikslas – pažaboti greičio mėgėjus

Iki šiol prietaisai regione buvo išbandomi savaitę, avaringiausiuose apskrities kalių ruožuose. Per šį laiką užfiksuota daugiau nei 130 pažeidimų. R. Gylys pasakojo, kad priklausomai nuo kelio ruožo buvo fiksuojama 5-7 greičio viršijimo atvejai per valandą, o kai kuriuose vietose Kelių eismo taisyklėms viršijant greitį buvo nusižengta net iki 25 kartų per valandą.

Dažnai socialinėse erdvėse galima pastebėti komentarų, kad greičio matuokliai – pasipelnymo šaltinis baudoms surinkti. Tam policijos atstovai griežtai prieštarauja. „Mūsų tikslas yra ne pažeidimų skaičius, bet suvaldyti greičio mėgėjus avaringiausiuose ruožuose, kad eismo įvykių skaičius sumažėtų,“ – žurnalistams sakė R. Gylys.

Šiuo atveju statistika yra žiauri – praėjusiais metais regione iš 14 skaudžių eismo įvykių, kurių metu žuvo žmonės, net 8 atvejai buvo susiję su viršijamu greičiu. Praėjusiais metais žuvusiųjų Lietuvos keliuose buvo daugiau nei 2018-aisiais. „Kas liečia greičio viršijimo atvejus, pernai Marijampolės apskrities mastu buvo fiksuota apie 9tūkst. atvejų, kurie sudarė beveik trečdalį visų nusižengimų,“ – statistika dalinosi R. Gylys. Nors greičio viršijimas yra opi problema, pareigūnas džiaugiasi, kad laikui bėgant mažėja didžiausias viršijamas greitis. 2019 metais buvo 29 atvejai, kai greitis buvo viršijamas daugiau nei 50km/h, kai tuo tarpu 2018-aisiais šis skaičius buvo daugiau nei dvigubai didesnis – 65 pažeidimai.

Prietaisų vieta bus keičiama kelis kartus per dieną

Nors kol kas naujaisiais matuokliais Marijampolės VPK pareigūnai bando suvaldyti tik greičio mėgėjus, tačiau techniškai įrenginiai turi funkciją fiksuoti automobilius su pasibaigusiu techninės apžiūros laiku, pravažiavimo pro raudoną šviesoforo signalą atvejus. R. Gylys užtikrino, kad laikui bėgant bus išbandyti visi naujosios įrangos privalumai. Kadangi mobilų greičio matuoklį yra lengva išrinkti ir perstatyti kitoje vietoje, pareigūnai planuoja kiekvieno įrenginio vietą keisti bent tris kartus per dieną.

Vos pasirodžius informacijai apie šiuos naujuosius greičio matuoklius, socialiniuose tinkluose kilo nepasitenkinimo banga, o žmonės tarpusavyje ėmė dalintis vietomis, kur pastebėjo policijos pareigūnus su mobilia greičio fiksavimo įranga. „Kas liečia ažiotažą sukeltą socialinėse erdvėse, daugiau skirkime dėmesio ne savo mobiliesiems telefonams, užfiksavimui, kur stovi policija, ar kur stovi įranga, o savo dėmesį sutelkime į savo vairavimą. Laikantis saugaus, leistino greičio, greičio matuoklis bus nebaisus,“ – patarė Marijampolės VPK Kelių policijos skyriaus viršininkas R. Gylys