Marijampolėje tartasi, kaip atvejo vadyba keis socialinio darbo su šeimomis modelį

Penktadienį Marijampolės savivaldybės administracijoje surengtas tarpinstitucinis pasitarimas apie tai, kaip bus organizuojama vaiko teisių apsauga ir socialinė pagalba šeimoms po pertvarkos nuo šių metų liepos 1 dienos, kai įsigalios naujas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Į jį buvo sukviesti policijos, Probacijos tarnybos, Marijampolės savivaldybės pedagoginės-psichologinės tarnybos, Socialinės pagalbos centro, pirminės sveikatos priežiūros centro, visuomenės sveikatos biuro atstovai bei administracijos Švietimo, kultūros ir sporto, Sveikatos priežiūros, Vaiko teisių apsaugos, Socialinių paslaugų skyrių atstovai. Pasitarimui vadovavo administracijos direktorius Karolis Podolskis.

Kaip trumpai pertvarką pristatė Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė, darbe su šeimomis pradės veikti naujas modelis – atvejo vadyba. Atvejo vadyba bus taikoma padedant vaikui ir šeimai – nuo atvejo vadybos inicijavimo, pagalbos šeimai poreikių įvertinimo, pagalbos plano sudarymo iki jo įgyvendinimo, peržiūros, atvejo vadybos koordinavimo savivaldybėje. Anot jos, nebelieka socialinės rizikos šeimos paties termino – kiekviena šeima vertinama kaip atskiras atvejis. Savivaldybėje atvejo vadybą koordinuos Marijampolės socialinės pagalbos centras. Čia dirbs atvejo vadybininkai, kurie koordinuos kompleksinės pagalbos vaikui ir jo atstovams organizavimą bei teikimą, siekdami jiems padėti įveikti iškilusius socialinius sunkumus. „Tiek mokykla, tiek sveikatos priežiūros įstaiga, tiek seniūnija galės kreiptis”, – teigia skyriaus vedėja. Kai kurios naujos funkcijos pereis ir savivaldybės administracijai. Čia svarbus vaidmuo teks tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriui. Tai bus susiję su laikinosios globos nustatymu, nuolatine globa rūpinsis vaiko teisių apsaugos specialistai.

Nuo liepos pradžios savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, kaip ir visi kiti Lietuvoje, bus centralizuotas ir dirbs pagal bendrą šalies standartą. Kaip pasakojo dabartinio Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Dovilė Burbaitė, keisis vaiko paėmimo iš šeimos tvarka, į šį įsijungs procesą teismai. Pagalba turės būti užtikrinta nenutrūkstamai visą parą. Marijampolės apskrityje veiks mobili komanda, kurią sudarys įvairių profesijų profesionalai, bus budėtojai. Paslaugų tikslas vienas – padaryti viską, kad vaikas grįžtų į šeimą.

Marijampolės savivaldybės informacija