Maisto netoleravimas ir įvairūs tyrimai. Į ką atkreipti dėmesį laktozės netoleruojantiems asmenims?

Maisto netoleravimas, dažna diagnozė žmonėms, kurie turi problematišką odą ir skrandžio problemų. Tačiau šiandien kviečiame daugiau sužinoti apie tai, kokie maisto netoleravimo testai yra siūlomi, kurie yra kliniškai svarbūs ir kodėl svarbu žinoti, ar toleruojate laktozę.

Ar jaučiatės pavargęs, išsipūtęs, dažnai vargina galvos skausmas, odos problemos, nuotaikų kaita? Galbūt negalite pakęsti suvalgyto maisto?

Tolerancijos tyrimas sukėlė didelį susidomėjimą. Tai yra  naudinga. Vis dėlto įvairių privačių kompanijų pateikti testai teigia, kad jų veiklos rezultatai padės: susidoroti su odos problemomis, sumažinti nuovargį, atsikratyti antsvorio, sustiprinti imunitetą ir pan. Skamba puikiai, tiesa? Tai tikrai yra! Tam tikrų maisto produktų mes tikrai galime netoleruoti ir tam tikrų netoleravimo testų tikrai reikia (ne kiekvienam, bet…) kitų – nors ir atliekami tose pačiose laboratorijose, kurios diagnozuoja rimtas ligas – reikėtų vengti (o tiksliau – neapsigauti).Jei jus domina maisto netoleravimo testas – čia rasite geriausius specialistus ir tikrai tik patikrintas procedūras, kurios yra reikalingos žmogui.

Laktozės netoleravimas – pagrindinė problema, kuri kamuoja žmones

Laktozė yra angliavandeniai, randami pieno produktuose. Kitaip tariant, laktozė dažnai vadinama pieno cukrumi (todėl geriant pieną paprastai jaučiamas švelnus saldumas). Jei viskas yra normalu, mes galime labai gerai toleruoti laktozę. Kai pienas pateks į mūsų plonąją žarną, plonoji žarna suskaidysį laktozę ir galaktozę plonosios žarnos išskiriamais fermentais, o vėliau ji bus absorbuojama mūsų organizme. Jei laktozės toleravimas mūsų organizme nėra geras, plonojoje žarnoje esanti laktozė nebus skaidoma į gliukozę ir galaktozę. Čia jį suskaido storosios žarnos gyventojai-įvairių rūšių bakterijos. Ką tai reiškia mums?Iš esmės, jei laktozės skaidymu užsiima storąjame žarnyne esančios bakterijos, jos šį pieno cukrų skaido ne iki gliukozės ir galaktozės, o iki kitų medžiagų (iki kokių priklauso nuo to, kokios rūšies bakterijos dominuoja storajame žarnyne) ir šio proceso metu taip pat gamina dujas. Būtent dėl šių dujų ir pasireiškia laktozės netoleravimo simptomai, tokie kaip: pilvo pūtimas, viduriavimas, sunkumo jausmas žarnyne, vėmimas.

Kalbant apie tyrimus, būtina išskirti, kad laktozės netoleravimas gali būti įgimtas ir įgytas. Įgimto laktozės netoleravimo atveju, mes gimstame su kiek pakitusiu laktazės genu. Dėl šios priežasties, plonajame žarnyne gaminama laktozė gali būti nepajėgi skaidyti laktozės, o gali ir visai nesigaminti. Tai dažniausiai pastebima dar kūdikystėje ir tokiu atveju tėveliams siūloma atlikti genetinį laktozės netoleravimo testą. Pastarasis atliekamas didžiųjų Lietuvos ligoninių laboratorijose.