Lietuvoje jau 50 metų atliekamos transplantacijos operacijos

Šiais metais sukanka 50 metų, kai Lietuvoje atliekamos organų transplantacijos operacijos, kurios gelbėja žmonių gyvybes. Per 50 metų iš viso Lietuvoje yra atlikta arti 3 tūkst. transplantacijų iš gyvo ir iš mirusio donoro. Per šį laikotarpį įvyko daug pokyčių ir jie vyksta nuolat, nes transplantacijoje taikomos technologijos nuolat tobulėja. O šiuo metu dirba ekspertų darbo grupė, kuri rengia priemonių planą, kaip būtų galima skatinti organų donorystę.

Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, prieš 50 metų daugiaprofilinė medikų komanda pradėjo naują medicinos etapą Lietuvoje – inkstų transplantacijas. Prieš pusę amžiaus tai buvo iššūkis ir specialistams, ir recipientams.

„Šiandien tai jau yra įprasta operacija, kurių per metus dviejuose transplantacijos centruose atliekama apie 100. Šioje srityje yra nuolat tobulėjama, tačiau išties dar turime nuveikti nemažai, nes transplantacijos srityje yra nemažai trūkumų, kuriuos būtina šalinti. Pavyzdžiui, kaip skatinti organų donorystę, kad ji būtų patrauklesnė ir žmonės nebijotų, norėdami padėti išgelbėti kitiems gyvybę“, – sako ministras A. Veryga.

Žinoma, situacija pamažu keičiasi, lyginant su tuo kokia buvo, tarkim, prieš keliolika metų. Gerėja ne tik medicinos galimybės, bet ir trumpėja paslaugos laukimo laikas, o žmonės po operacijos greičiau grįžta į pilnavertį gyvenimą.

„Negalime nepastebėti, kad donorystės idėjos mūsų šalies gyventojams tampa vis priimtinesnės. Esu įsitikinęs, jog ateityje daugės žmonių, pritariančių organų donorystei ir transplantacijai. Padarysime viską, kad donoro kortelės įsigijimo procesas būtų paprastesnis. Skatiname organų donorystę. Be to, ir aš pats esu tvirtai apsisprendęs ir turiu donoro kortelę. Tad kviečiu ir kitus prisijungti į šias gretas“, – sako A. Veryga.

Kaip jau minėta, mūsų šalyje pirmoji inkstų transplantacija atlikta prieš 50 metų. Neabejotinai, tai buvo transplantacijos pradžia ir sėkmė, kurią turime šiandien. Medicinos pažanga eina į priekį – dabar transplantacijos atliekamos laparoskopiniu metodu, kuo mažiau žalojant pacientą. Taip pat atliekamos transplantacijos, kai yra suderinamos ir kai nėra suderinamos skirtingos kraujo grupės.

Be to, nuolat vyksta tarptautiniai mainai, daugiausiai dovanotų inkstų Lietuva sulaukia iš Latvijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad visos institucijos, suprasdamos kokia svarbi yra organų donorystės ir transplantacija, suvienijo savo jėgas ir ekspertai dirba darbo grupėje, kurios tikslas – skatinti organų donorystę. Šios grupės ekspertai rengia priemonių planą, kuriame numatytas donorinių ligoninių tinklo sukūrimas, teisinės bazės tikslinimas, organų donorystės aktyvus viešinimas, kokybės vertinimo sistemos sukūrimas.

 

SAM informacija