Kokia elektroninių cigarečių nauda? Ar galima tikėti tabako pramone?

Daug dešimtmečių tabako pramonė visaip stengėsi paneigti kenksmingą rūkymo poveikį sveikatai. Šiandien ji propaguoja „sveikesnius“ produktus. Skamba kaip prieštaravimas, tačiau tai yra gudri verslo strategija.

„Kiekvieną kartą, kai pamatau rūkstančią elektroninę cigaretę, pagalvoju apie garvežį. Jos pavadinimas yra klaidinantis, – aiškina šveicarų ekspertas Ianas Niedereris. – Elektrine ar elektronine cigarete vadinamas prietaisas panašesnis į madingą aksesuarą, o ne į rūkstančią cigaretę. O juk elektroninės cigaretės buvo sukurtos kaip priemonė, turinti padėti mesti rūkyti.“

Jų išradėju laikomas kinas Honas Likas. Stipriai rūkantis vyras bijojo komplikacijų, kurias sukelia tabakas, todėl sukūrė prietaisą, kuris garina nikotino turintį skystį. Naudodamasis šiuo prietaisu, rūkantis žmogus gali patenkinti savo nikotino priklausomybę, neįtraukdamas į save tabake esančių kenksmingų ir net vėžį sukeliančių medžiagų.

Taip bent skamba reklaminis tekstas, šlovinantis elektronines cigaretes ir kitus dar naujesnius „Heat not burn“ produktus. Pastarieji yra naujosios cigaretės, kuriose tabakas sudega ne kaip paprastai nuo 600–800 laipsnių temperatūros, bet įkaitinamas iki 350 laipsnių. Ir šiuo atveju skelbiama, kad įsisavinamų nuodingųjų medžiagų kiekis smarkiai sumažėja.

Ar tabako pramonė pagaliau išrado sveiką rūkymą? Taip galima būtų pamanyti, perskaičius naujųjų tabako produktų reklamą. „Philip Morris“ kalba apie 90–95 proc. sumažėjusias kenksmingas medžiagas, kurios atseit įrodytos moksliniais tyrimais. Skamba gražiai. Tik ar galima tikėti tabako industrija, kuri tokį ilgą laiką darė viską, kad nuslėptų sveikatai žalingą rūkymo poveikį, net prisidengdama mokslinių tyrimų išvadomis?

Viešos diskusijos vyksta ir šiandien, tačiau faktai, kuriuos pateikia nepriklausomi tyrinėtojai, labai smarkiai skiriasi nuo tabako industrijos inicijuotų tyrimų. Dvi solidžios gydytojų organizacijos – Europos plaučių draugija ir Tarptautinis plaučių draugijų forumas – paskelbė įspėjamąjį kreipimąsi dėl naujųjų nikotino perdavimo sistemų.

Specialistai kritikuoja tabako pramonę, kuri propaguoja tokį milžinišką rizikos sveikatai sumažinimą. Net jeigu naujieji produktai yra šiek tiek mažiau kenksmingi už įprastas cigaretes, jų skelbiamas žalingų medžiagų sumažėjimo lygis yra nerealus. Kai kurios kenksmingos medžiagos yra menkai sumažintos, o kitų – pavyzdžiui, sunkiųjų metalų,– kiekis elektroninėse cigaretėse net dar didesnis nei paprastose.

„Atsižvelgdamas į tai, aš klausiu savęs, kodėl tabako industrija yra tokia suinteresuota dėl elektroninių cigarečių platinimo, jeigu šios turėtų pasitarnauti rūkymui stabdyti? – sakė I. Niedereris. – Ar ji nori prarasti savo 1,2 mlrd. klientų visame pasaulyje? Vargu. Kur kas realesnė būtų kita – dviguba – strategija. Azijoje, Afrikoje ir kituose „rūkančiųjų rojaus“ kraštuose nuolat didinamas cigarečių pardavimas, o labiau į sveikatą orientuotose pasaulio dalyse propaguojami naujieji „sveiki“ rūkymo produktai. Verslas klesti.

Todėl nereikia stebėtis, kad Šveicarijoje net dešimtmečiai jau turi elektroninių cigarečių rūkymo patirties. Tabako industrijai tai patinka. Jai visai nesvarbu, ar augančioji karta rūko cigaretes, ar traukia į save vaisiais kvepiančius garus.

Svarbiausia, kad visuose produktuose yra priklausomybę sukeliančio nikotino. Ši medžiaga garantuoja apyvartą ir pelno augimą.

„Į tai turėtų atsižvelgti politikai, kurie svarsto, ar elektroninėms cigaretėms ir panašiems produktams turi būti taikomas tabako įstatymas“, – pabrėžė I. Niedereris.

Šaltinis: NZZ.ch