Kava: kuo ji gali būti naudinga?

Jei esate tikras kavos mėgėjas, greičiausiai net sunku būtų įsivaizduoti, kaip reikėtų pradėti dieną be puodelio šio gėrimo. Nesvarbu, ar keliaujate į darbą, ar tiesiog norite ramiai atsikvėpti – visuomet smagu pasimėgauti turtingo skonio kava. Tačiau ar žinojote, jog ji gali ne tik pradžiuginti jūsų skonio receptorius, bet ir atnešti tam tikrą naudą sveikatai? Būtent čia ir aptarsime, kokį teigiamą poveikį mūsų organizmui turi visų taip mylima kava.

Suteikia energijos ir skatina mąstymą

Nesumeluosime pasakę, jog tai – visiems geriausiai žinomas faktas. Iš tiesų kava gali padėti žmonėms jaustis mažiau pavargusiems ir padidinti jų energijos lygį. Taip yra todėl, nes kavoje yra kofeino – alkaloido, arba kitaip pasaulyje plačiausiai vartojamos psichoaktyvios medžiagos. Atsigėrus kavos, kofeinas yra absorbuojamas į jūsų kraują, o iš ten keliauja į smegenis. Smegenyse kofeinas blokuoja slopinantį neuromediatorių adenoziną, kuris paprastai ir sukelia nuovargį. Kai taip atsitinka, padidėja kitų neuromediatorių – noradrenalino ir dopamino – kiekis, kas skatina neuronų veiklą ir gerina mąstymą, atmintį, reakcijos laiką, budrumą ir didina energijos lygį. Būtent dėl šios priežasties nemaža dalis žmonių ryte griebiasi kavos – ja jie tarsi užsitikrina, jog bus tinkamai pasiruošę dienai.

Pagreitina metabolizmą

Buvo atlikti keli tyrimai, kurių metu paaiškėjo, jog kofeinas gali pagreitinti žmogaus medžiagų apykaitą, t.y. greitį, per kurį žmogaus kūnas kalorijas paverčia energija. Dėl to ši natūraliai gamtoje randama medžiaga padeda deginti riebalus, o ypač jei kartu yra palaikomas ir fizinis krūvis. Tad, norėdami savo rytą pradėti nuo treniruotės, prieš ją irgi galite pasimėgauti puodeliu kavos, kuris, kaip jau minėjome, suteiks daugiau energijos, o taip pat padės greičiau pasiekti norimų rezultatų. Be abejo, visuomet svarbus saikas! Gydytojai teigia, jog saugus kofeino kiekis per dieną yra iki 400 mg, kas reiškia, kad galite išgerti iki 4 standartinių puodelių kavos. Didesnė gaunama kofeino dozė gali ilgainiui sumažinti teigiamą jo poveikį, kadangi kūnas tiesiog prie jo pripranta, bei net gali būti žalingas mūsų organizmui.

Aprūpina organizmui naudingomis maistinėmis medžiagomis ir antioksidantais

Galbūt nustebsite, tačiau kava aprūpina organizmą tam tikru kiekiu vitaminų ir mineralų. Žinoma, tai priklauso ir nuo kavos pupelių paruošimo, kadangi daugelis maistinių medžiagų slypi būtent jose. Tam, kad didžioji dalis tų medžiagų būtų išsaugota, labai svarbu nuskintas pupeles tinkamai apdoroti. Būtent tokia ir yra Coffee Loft. Ji pasižymi aukščiausia kokybe ir sodriu skoniu, tad gerdami šią kavą, galėsite būti ramūs dėl jos maistinės vertės. Nors daug ką lemia ir pasirinkta kavos rūšis, visgi vidutiniškai viename puodelyje kavos galima rasti 6% rekomenduojamos paros normos (RPN) pantoteno rūgšties, 11% RPN riboflavino, 3% RPN kalio ir mangano bei 2% RPN niacino ir tiamino. Negana to, kava yra laikoma vienu didžiausių antioksidantų šaltinių, kurie padeda palaikyti gerą širdies darbą, regėjimą, odos elastingumą, atmintį bei stiprina imunitetą.

Sumažina riziką susirgti cukriniu diabetu

Antro tipo cukrinis diabetas yra itin opi problema šių dienų pasaulyje – nuo šios ligos kenčia milijonai žmonių. Jai būdingas padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje, kurį sukelia atsparumas insulinui arba išskiriamas per mažas insulino kiekis. Kaip bebūtų, tiriant, kokie faktoriai padeda išvengti antro tipo cukrinio diabeto, buvo nustatyta, kad vienas iš jų yra ne kas kita, o kava. Remiantis gautais duomenimis, kavą geriantiems žmonėms rizika susirgti šia nemalonia liga yra iki 50 procentų mažesnė nei tiems, kurie jos visai negeria. Įdomu ir tai, jog tyrimų, kuriuose bendrai dalyvavo arti pusės milijono žmonių, apžvalgoje buvo nurodyta, jog kiekvienas kasdien išgeriamas kavos puodelis sumažina cukrinio diabeto riziką net 7 procentais.

Padeda kovoti su depresija

Pasaulį užklupusi pandemija padarė mažesnę ar didesnę įtaką kiekvieno žmogaus psichologinei sveikatai. Žmonių, kenčiančių nuo depresijos, skaičius stipriai išaugo dėl staigiai pasikeitusio gyvenimo ritmo ir tam tikrų įpročių. Tačiau sugrįžtant į ankstesnius laikus, dar 2011 metais Harvardo universiteto paskelbtas tyrimas parodė, jog moterims, kurios per dieną išgeria 4 puodelius kavos, 20 procentų sumažėja tikimybė susirgti depresija. Viena iš priežasčių, kodėl taip yra – dėl kofeino poveikio smegenyse padidėja dopamino arba kitaip laimės hormono, atsakingo už pasitenkinimo būseną, kiekis. Taigi, gerdami kavą tikrai galite jaustis bent kiek laimingesni.

Sumažina Alzheimerio ir Parkinsono ligos riziką

Alzheimerio ir Parkinsono liga yra dvi labiausiai pasaulyje paplitusios neurodegeneracinės ligos. Nors dar nėra žinomas nė vienas vaistas, galintis išgydyti šias ligas, visgi yra tam tikrų prevencijos priemonių, kurių reiktų imtis iš anksto. Tai apima tokias įprastas gyvenimo dalis kaip sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas, tačiau be jų taip pat sąraše puikuojasi ir kavos vartojimas. Keliuose skirtinguose moksliniuose tyrimuose buvo nustatyta, kad kavos mėgėjams yra iki 60 procentų mažesnė rizika susirgti Alzheimerio ir Parkinsono ligomis. Tad, jei negeriate kavos, pats laikas pradėti tą daryti! Iš visos gausybės skirtingų kavos rūšių tikrai išsirinksite jums labiausiai patinkančią.