Jurbarko rajono Šimkaičių gręžinyje rastas padidėjęs arseno kiekis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas informuoja, kad 2018 m. spalio 30 d. iš Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos buvo gautas pranešimas apie Šimkaičių gręžinio adresu: Jurbarko r. sav., Šimkaičių sen., Šimkaičiai vandenyje nustatytą padidėjusį arseno kiekį, viršijantį Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus reikalavimus (nustatyta arseno rodiklio vertė – 15 µg/l, ribinė vertė ne daugiau – 10 µg/l).

Geriamojo vandens tiekėjas UAB „Jurbarko vandenys“ viešai informavo Šimkaičių miestelio geriamojo vandens vartotojus apie rastą padidėjusį arseno kiekį geriamajame vandenyje. Gyventojams vandenį, tiekiamą centralizuotais vandentiekio tinklais iš gręžinio, gerti  bei naudoti maisto ruošimui griežtai draudžiama. Vandenį galima naudoti tik buitinėms, techninėms reikmėms.

Arsenu apsinuodijama, kai vartojamame vandenyje yra ypač didelė arseno koncentracija (21,0 mg/l). Arsenas per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, todėl nėščioms moterims, nuolat vartojančioms arsenu užterštą geriamąjį vandenį, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo rizika.

Arseno patekimo į geriamąjį vandenį šaltiniais gali būti metalo apdorojimo pramonė, šiluminių elektrinių degimo produktų šalinimo vietos, valymo įrenginiuose sulaikomo dumblo sandėliavimo vietos.

Gyventojus raginame negerti ir nenaudoti maisto ruošimui Šimkaičių gręžinio vandens, kol nebus pateikta informacija apie pakartotinių tyrimų rezultatus. Saugiu geriamuoju vandeniu gyventojai gali naudotis iš atvežtų talpyklų su Šimkaičių seniūnija suderintose vietose.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos