Faktų tikrinimo diena: kova su dezinformacijos virusu

Balandžio 2 d., Tarptautinę faktų tikrinimo dieną, Europos Parlamentas (EP) siekia perspėti apie klaidinančios informacijos pavojus ne tik žmonių sveikatai, bet ir demokratijai.

Nors daugelis specialistų nepailsdami kovoja su koronavirusu, sveikatos organizacijos ir faktų tikrintojai atskleidė dar vieną tamsiąją pandemijos pusę: įvairios organizacijos ir asmenys, užuot padėję gelbstintiems gyvybes, išnaudoja krizę politinėms ar komercinėms manipuliacijoms.

Europos Sąjungos (ES) institucijos ne kartą perspėjo apie rizikas, susijusias su bandymais apgauti arba dezinformuoti. Neseniai sukurtas ir specialus kovai su dezinformacija skirtas ES tinklalapis, kuriame ne tik paaiškinta, kaip atskirti patikimus šaltinius nuo klaidinančių, bet ir supažindinama su populiariausiais mitais, susijusiais su COVID-19 protrūkiu.

ES kovos su dezinformacija grupė nustatė, kad kai kurias netikras naujienas paskelbė tam tikros politinės jėgos ar valstybės, pavyzdžiui, JAV „alternatyvi dešinė“, Kinija ir Rusija. Tokios dezinformacijos tikslai yra politiniai – sumenkinti Europos Sąjungą ar paskatinti politinius pokyčius.

EP pirmininko pavaduotojas Othmar Karas (Europos liaudies partija, Austrija) pabrėžė: „Informaciją labai lengva patikrinti. Aktyvių ES veiksmų ir solidarumo įrodymus taip pat lengva surasti. Europos Sąjunga turi ribotas galias sveikatos srityje, tačiau ES šalys ir visa Bendrija vis vien randa būdų, kaip padėti krizės paveiktiems žmonėms. Pavyzdžiui, Vokietijos gydytojai prižiūri koronaviruso pacientus iš Italijos ir Prancūzijos. Čekija išsiuntė po 10 tūkst. apsauginių kostiumų Italijos ir Ispanijos ligoninėms. Austrija ir Prancūzija išsiuntė milijonus apsauginių kaukių Italijai. Praėjusią savaitę Europos Parlamentas beveik vienbalsiai priėmė tris skubius teisės aktus, kurie užtikrins bendrą ES atsaką į COVID-19 protrūkį. Kitose ES institucijose žmonės irgi nepailsdami dirba, kad efektyviai ir skubiai padėtų krizės aukoms – pacientams, sveikatos darbuotojams, taip pat tiems, kurie prarado darbą ar pajamas dėl šios krizės.“

Kita EP pirmininko pavaduotoja Katarina Barley (Socialistai ir demokratai, Vokietija) pridūrė: „Šiuo metu gyvybių išsaugojimas priklauso nuo to, kiek mes klausome sveikatos specialistų, todėl melagienos, tiesos iškraipymas yra kaip niekad pavojingas. Labai svarbu, kad institucijos ir toliau glaudžiai bendradarbiautų su interneto platformomis, skatintų jas remtis patikimais šaltiniais ir kovoti su klaidingu ar net sveikatai galinčiu pakenkti turiniu. Europos Parlamentas paskelbė kampaniją, skirtą palaikyti sveikatos darbuotojus visose šalyse ir parodyti piliečiams, kad europiečiai vieningai kovoja su koronavirusu.“

Politikė taip pat paragino visus būti atidžius dėl bandymų dezinformuoti, ypač internete. „Lygiai taip, kaip naudojame kitas apsaugos priemones – laikomės socialinio atstumo, plauname rankas – turėtume jausti pareigą sustabdyti melagienų ir netikrų istorijų plitimą“, – pažymėjo K. Barley. EP pirmininko pavaduotojas O. Karas pridūrė: „Tokių krizių metu faktų tikrinimas nėra gudručių užsiėmimas. Mes visi turime jausti pilietinę pareigą apsaugoti europiečius ir demokratinę visuomenę, kurią patys sukūrėme.“

 

EP informacija