Dėl COVID-19 pandemijos iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“ veiklos vyko viešose erdvėse

Šiandieninei ugdymo įstaigai teko susidurti su nemažais iššūkiais. Šių metų pradžioje prasidėjusi kova su COVID-19 pandemija privertė ugdymo įstaigų bendruomenės narius pradėti dirbti nuotoliniu būdu, įdėti daug pastangų, kad vaikai galėtų sklandžiai mokytis namuose, patirtų kuo mažiau streso ir įtampos. Kaip niekad svarbu tapo laikytis asmens higienos, saugaus atstumo, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, kartu stiprinti imunitetą, stengtis išlikti sveikam.

Siekdami skatinti su sveikata susijusių mokinių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras antrą kartą organizavo iniciatyvą „Aktyviai, draugiškai, sveikai“.

Iniciatyva „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ – tai savanoriškas Lietuvos mokyklų bendruomenių renginys, kurio tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač mokinių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą.         Šią iniciatyvą buvo siūloma vykdyti 2020 m. rugsėjo–spalio mėnesiais, kiekvieną savaitę skiriant vienai (įstaigai aktualiai) sveikatinimo temai: pavyzdžiui, pirmą savaitę – judėjimo galiai, antrą – asmens ir burnos higienos svarbai, trečią – vaisių ir daržovių vartojimui skatinti ir t. t. Iniciatyvos metu rekomenduota naudoti pačius įvairiausius sveikatos žinių perdavimo, įgūdžių ir įpročių formavimo būdus bei metodus, atitinkančius bendruomenės narių, ypač mokinių, amžių ir pasirengimo lygį.

Siekiant sėkmingai įgyvendinti iniciatyvą buvo pakoreguotos jos organizavimo rekomendacijos, atnaujintos nuorodos. Iniciatyvos metu bendruomenėms rekomenduota įgyvendinti šias temas: judėjimo galia, vaisių, daržovių nauda sveikatai, klimatas ir sveikata, sužalojimų prevencija, asmens ir burnos higienos svarba, miego ir tylos galia, saugumas kelyje, žalingų įpročių prevencija, pagalba sau ir draugui.

Iniciatyvos organizatoriams buvo neramu, kad įstaigos nenorės ar negalės jungtis prie iniciatyvos, tačiau galime pasidžiaugti, kad renginius organizavo ir jų aprašymus pateikė 86 ugdymo įstaigos iš 26 savivaldybių (iš jų 56 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, 1 profesinio rengimo centras ir 29 bendrojo lavinimo įstaigos).

Aktyviausios – Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos miestų, Jonavos, Mažeikių ir Kėdainių rajonų savivaldybių ugdymo įstaigų bendruomenės.

Šiai metais iniciatyvos organizavimą apsunkino tai, kad renginiai turėjo būti organizuojami vadovaujantis ekstremaliosios situacijos vadovo sprendimais. Todėl beveik visos veiklos persikėlė į lauką, labai sumažėjo dalyvių skaičius, nes į renginius nebuvo kviečiami šeimų nariai, partneriai iš kitų ugdymo įstaigų. Tačiau viską kompensavo geras oras, kuris prisidėjo prie bendruomenių kūrybinių idėjų įgyvendinimo.

Judėjimo savaitės metu tiek mokiniai, tiek mokytojai stengėsi kuo daugiau judėti, skaičiavo žingsnius, šoko pagal muziką mėgdžiodami judesius ekrane, bėgiojo ir žaidė įvairius žaidimus lauke, važinėjosi riedučiais, riedlentėmis, dviračiais, mokėsi tempimo pratimų ant jogos kilimėlių, įsirenginėjo lauko klases.

Įgyvendindami asmens ir burnos higienos temą, visuomenės sveikatos specialistai vedė užsiėmimus, kurių metu buvo kalbama ir diskutuojama apie virusus ir jų plitimą, kaip galima užsikrėsti COVID-19, kokios apsaugos priemonės svarbiausios. Buvo aiškinamasi, kas sukelia gripą, kaip reikia saugotis, kad neužsikrėstume nuo kitų ir kokios gripo profilaktinės priemonės. Su bakterijų miltelių pagalba buvo vykdomi eksperimentai: po UV šviesa buvo stebima, kaip plinta bakterijos, jeigu žmogus sulaiko čiaudulį delnais ir neplovęs rankų liečia kitus žmones.

Įgyvendinant temą „Vaisių ir daržovių nauda sveikatai“ pradinukai buvo skatinami ieškoti sveikatai palankių receptų, vėliau vaikai juos aptarė klasėse ir keletą galėjo išbandyti (eksperimentavo su vaisiais, gamino salotas). Kai kurių įstaigų bendruomenės organizavo išvykas į ekologinius ūkius, kur mokiniai susipažino, kaip auginamos daržovės ir vaisiai, kaip spaudžiamos sultys, rūšiuojamos daržovės. Vaikai virė arbatas iš lietuviškų vaistažolių, rengė paskaitas, taip minėdami garsios lietuvių vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės gimimo 100-metį.

Šiai metais daug dėmesio buvo skirta ir klimato ir sveiktos temai. Visuomenės sveikatos specialistai rengė pranešimus apie klimato kaitos pokyčių daromą įtaką vabzdžiams ir erkėms, erkių platinamas ligas ir kaip nuo jų apsisaugoti. Vyresni mokiniai mokėsi įvaldyti meteorologines stotis, vykdė stebėjimus ir pildė duomenų protokolus. Taip pat daug kalbėta apie atliekų rūšiavimą, organizuotos aplinkos švarinimo dienos.

Prie iniciatyvos aktyviai prisidėjo policijos komisariato pareigūnai, kurie padėjo mokiniams pasikartoti saugaus eismo taisykles, dalijo atšvaitus. Susitikimuose su priešgaisrinės apsaugos inspektoriais aptarta, kaip reikia saugotis nuo gaisro. Visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys mokyklose, mokė mokinius suteikti pirmąją pagalbą, padėti draugui užspringus ar susižeidus.

Tylos ir miego savaitės metu mokiniai organizavo tylos valandėles, diskutavo, kodėl tyla tokia svarbi, skambant relaksacinei muzikai kūrė aplikacijas ir piešė ramybės pilnus namus ar mokyklas, grupėse ir klasėse mokytojos su mokiniais kūrė ramybės kampelius, kuriuose mokiniai galėdavo pabūti tyloje, pailsėti ar net pamedotuoti.

Iniciatyvos organizatoriai pagal ugdymo įstaigų bendruomenių pateiktus renginio aprašymus atrinko 10 iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ nugalėtojų:

  1. Birštono gimnazija;
  2. Jonavos pradinė mokykla;
  3. Klaipėdos lopšelis-darželis „Bangelė“;
  4. Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyrius;
  5. Panevėžio lopšelis-darželis „Kastytis“;
  6. Šiaulių „Juventos“ progimnazija;
  7. Tauragės Jovarų pagrindinė mokykla;
  8. Telšių lopšelis-darželis „Berželis“
  9. Vilkaviškio Pilviškių „Santakos“ gimnazija;
  10. Vilniaus Taikos progimnazija.

 

Renginio dalyvių įspūdžiai, atsiliepimai:

(Kalba netaisyta)

„Buvau skeptiška prieš pradedant, bet dabar darome tiek įdomių veiklų. Jos smagios ir kartu dar gaunam žinių“.

Birštono gimnazijos mokinė

„Man patiko pirma savaitė, nes per ją mes sportavom mokyklos kiemo aikštelėje. Nelabai patiko, kai reikėjo bėgti kiekvieną dieną vis daugiau ratų aplink mokyklą. Ši savaitė man buvo pati linksmiausia, nes aš myliu sportą. Ir man nesvarbu tie ratai, svarbiausia, kad patiko. Kai ateidavau į mokyklą užsimiegojusi, sportas pribudindavo mane.“

Eiva, Kauno Prano Mašioto pradinė mokykla

„Labai džiaugiamės, kad mokyklos mokytojos yra labai veiklios, veiklas, kurias vykdėme, kėlė į socialinius tinklus, kad pastebėtų mokinių tėvai, kaip su vaikais yra dirbama ir norima, kad jie būtų „Aktyvūs, draugiški , sveiki“. Gavome gerų ir pozityvių atsiliepimų iš tėvų pusės. Taip pat mokinių labai geros emocijos po šių pamokų, kai kurie prašo, kad pakartotume pamokas, mankštas, tai tikrai geras atgalinis ryšys, kuris suteikia pozityvumo bei noro dirbti ir toliau šia sveikatos išsaugojimo linkme.“

Vilniaus Taikos progimnazija

„Iniciatyva labai pagyvino mokslo metų pradžią. Kadangi prie iniciatyvos jungėmės ir pernai, liko geri prisiminimai, įspūdžiai. Norėjosi kartoti tai ir šiemet. Iniciatyvos pasiūlytas temas gvildensime visus metus, nuolat papildydami.“

Klaipėdos „Vyturio“ progimnazija

 

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus informacija