Dažniausiai pasitaikantys įmonių uždarymo atvejai
Nors šiuo metu tiek galimybės, tiek poreikiai pradėti savo verslą yra plačios ir daugeliui prieinamos, visgi, ne visada viskas klostosi taip gerai, kaip yra tikimasi. Natūralu, kad verslo uždarymas yra toks pat įprastas procesas kaip ir atidarymas, kadangi ne visiems pavyksta įgyvendinti idėjas.
Esant nepalankiai verslo situacijai ir prireikus jį uždaryti – privalumas, kad MB likvidavimas, UAB arba IĮ bei kitų juridinių objektų uždarymas – nėra sunkus ar daug laiko reikalaujantis darbas. Taip pat vadovas turi nepamiršti, kad galimas verslo pardavimas. Galbūt jis sulauks savo pirkėjo?
Likvidavimo rūšys
Galimas savanoriškas likvidavimas. Tuomet juridinis asmuo pradeda likvidavimą savo narių veikla (tai gali būti akcininkai, nariai, dalininkai ir t.t.). Nuspręsti dėl įmonės likvidavimo galima tik balsavimo forma, dauguma, tai yra bent jau 2/3 narių turi pritarti.
Tiesa, galimas ne tik savanoriškas, tačiau taip pat ir priverstinis likvidavimas. Jis yra atliekamas tokiu atveju, jeigu:
- Baigiasi terminas, kuriam juridinis asmuo buvo įsteigtas.
- Jeigu teismas pripažįsta, kad juridinis asmuo buvo steigiamas neteisėtai.
- Tuomet, jeigu teismas nusprendė likviduoti pasiremdamas Registrų centro nurodymais.
- Tokiu atveju, jeigu juridinio asmens dalyvių skaičius yra per mažas nei nurodo įstatymas.
- Taip pat tokiu atveju, kai likvidavimo svarbą priėmė kreditorių susirinkimas arba teismas.
- Teismui nusprendus, kad vykdoma veikla yra neteisėta.
Visgi, dažniausiai įmonės yra likviduojamos savanorišku atveju.
Įmonių uždarymo atvejai
Bene pati dažniausia priežastis, kodėl įmonės yra likviduojamos savanoriškai – finansiniai aspektai. Tai gali būti per mažas pelnas arba apskritai – finansinio balanso nepalaikymas. Labai retais atvejais, įmonės uždaromos dėl to, kad vykdoma veikla pasikeitė ir dalis narių nėra patenkinti tuo – kur link judama.
Visgi, kai ne visi nariai yra patenkinti įmonės veiklos kryptimi – jie gali parduoti savo dalį (tai dažniausiai pasitaikanti praktika) arba apskritai parduoti įmonę trečiosioms šalims ir gautą pelną paskirstyti pagal narių investavimo į įmonę dydį.