Darbo rinkos paradoksas: trūksta šimtų gerai apmokamų darbuotojų, bet lietuviai perspektyvų čia nemato

Nors aviacijos sektorius Lietuvoje sparčiai plečiasi, gyventojai daugiau perspektyvų vis dar mato kitur. Šių metų vasario mėnesį iniciatyvos „Rinkis aviaciją“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa parodė, kad perspektyviausia sritimi dauguma lietuvių (36 proc.) vis dar laiko informacines technologijas. Antroje vietoje rikiuojasi medicina ir biotechnologijos (33 proc.), trečioje – energetika (10 proc.). Tuo metu aviaciją perspektyvia sritimi laiko vos 3 proc. lietuvių.

 

Rinkos poreikis ir visuomenės požiūris prasilenkia

 

Vien tik Kaune įsikūrusi „Ryanair“ grupės bendrovė „Kaunas Aircraft Maintenance Services“ (KAMS) šiuo metu ieško apie 200 darbuotojų, o naujai statomiems angarams jau kitąmet reikės dar bent 100 žmonių. Tačiau tyrimo rezultatai rodo, kad visuomenės požiūris į aviacijos perspektyvas vis dar smarkiai prasilenkia su realybe.

Orlaivių remontas

„IT sektoriuje vis dažniau girdime apie specialistų perteklių, atleidimus dėl dirbtinio intelekto pritaikymo, o aviacija Lietuvoje kaip tik plečiasi. Tai – sektorius, kurio dirbtinis intelektas artimiausiu metu tikrai nepakeis, čia itin trūksta talentų, mokami aukšti atlyginimai ir atsiveria plačios karjeros galimybės. Visgi, mūsų šalyje tai vis dar nėra paklausi profesinė kryptis, gaubiama daugybės mitų“, – sako KAMS vadovas Karolis Čepukas.

 

Tyrimas atskleidė ir kitą svarbią problemą – siaurą aviacijos suvokimą. Apklausos duomenys parodė, kad dauguma lietuvių aviaciją tapatina išskirtinai tik su piloto profesija, visiškai ignoruodami techninį sektorių.

 

„Tyrimas parodė, kad net 61 proc. lietuvių, išgirdę apie darbą aviacijoje, pirmiausia įsivaizduoja piloto profesiją. Tai sukuria „nematomų“ specialybių vakuumą: žmonės net nesvarsto galimybės tapti mechanikais, inžinieriais ar skrydžių vadovais, nes tiesiog nežino apie šių profesijų egzistavimą ir karjeros galimybes“, – teigia K. Čepukas.

Orlaivių remontas

Sieks keisti situaciją

 

Siekiant keisti susidariusią situaciją ir mažinti atskirtį tarp rinkos poreikių bei visuomenės požiūrio, startuoja edukacinė platforma „Rinkis aviaciją“, skirta moksleiviams, jų tėvams, studentams bei karjerą keičiantiems asmenims.

 

„Matydami, kaip visuomenės požiūris neatitinka realios situacijos, nusprendėme inicijuoti projektą „Rinkis aviaciją“. Tikimės, kad prie edukacinės platformos prisijungs visi rinkos dalyviai tam, kad būtų griaunami aviacijos mitai ir sėkmingai ugdomas ateities talentų rezervas“, – teigia projekto iniciatorius K. Čepukas.

 

Projektu siekiama viešinti aviacijos profesijas, supažindinti su reikalavimais, atlyginimais bei vienoje vietoje skelbti visus šios srities darbo skelbimus.

 

Čepuko teigimu, norima sukurti informacinę erdvę, kurioje jaunimas ir tėvai galėtų objektyviai įvertinti aviacijos darbo rinkos poreikius, suprasti būtinus kvalifikacijos reikalavimus bei racionaliai planuoti karjeros kelią šiame sektoriuje.

 

„Tai – pirmas žingsnis, tačiau vien teorijos nepakanka – jaunimas turi pamatyti aviaciją iš vidaus. Todėl planuojame neapsiriboti tik skaitmenine platforma, bet ir kurti tiesioginį kontaktą: organizuoti ekskursijas į angarus, aktyviai dalyvauti studijų mugėse ir kitais praktiniais būdais supažindinti jaunuolius su realia karjera aviacijoje“, – papildo projekto iniciatorius.