Banko paslaugos neprieinamos regionuose: žmonės pasipiktinę

Dėl banko paslaugų neprieinamumo nepatogumus ir papildomas išlaidas patiria beveik pusės Lietuvos savivaldybių gyventojai – jie gaišta laiką, nes yra priversti keliauti pirmyn ir atgal dešimtis kilometrų.

Apie tai kalbėta balandžio 30 dieną vykusioje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas bei Europos Parlamento narys Aurelijus Veryga, Seimo narys Valius Ąžuolas ir Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.

Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška pristatė Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) narių kovo 13 d. vykusiame susirinkime priimtą protokolinę rezoliuciją, kuria ragina Lietuvos Banko valdybą, Vyriausybę bei Finansų ministeriją iki 2026 metų užtikrinti geresnį finansinių paslaugų prieinamumą gyventojams. Rezoliucijoje atsakingas institucijas raginama užtikrinti, kad kiekvienoje seniūnijoje visą parą veiktų bent vienas bankomatas, išduodantis grynuosius pinigus. Taip pat pažymima, kad kiekvienos savivaldybės ir kiekvienos seniūnijos, turinčios daugiau kaip 5 tūkst. gyventojų, centre turėtų būti bent vienas grynuosius pinigus išduodantis ir priimantis bankomatas. Rezoliucijoje taip pat numatoma, kad savivaldybės centre turėtų būti bent dvi dienas per savaitę tiesiogiai veikiantis fiziniams asmenims paslaugas teikiantis banko padalinys. Tokia rezoliucija susirinkime priimta bendru narių sutikimu.

„Prieš ketverius metus atlyginimų mokėjimas grynais pinigais buvo nutrauktas, nuo to laiko atokesnių savivaldybių gyventojams nuolat kyla problemų dėl pinigų išgryninimo ir kitų bankų paslaugų prieinamumo. Lietuvos Bankas giriasi prieš kelerius metus įrengtais 100 bankomatų, bet be bankomatų dar likę apie 400 seniūnijų. Atsiskaitymai grynaisiais vis dar lieka pagrindiniu periferijos mažųjų verslų būdu. „Perlo“ skyriuose nuolat trūksta grynųjų, o vykti pirmyn ir atgal iki bankomato ketvirtadaliui Lietuvos gyventojų ir toliau kainuoja, reikia važiuoti dešimtis kilometrų ir gaišti valandas laiko. Neturint savo transporto, dalis bankomatų nepasiekiami viešuoju transportu, nes jo maršrutų į Lietuvos Banko apskaičiuotus taškus tiesiog nėra,“ – teigė Kazlų Rūdos savivaldybės vadovas M. Varaška

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas bei Europos Parlamento narys Aurelijus Veryga, Seimo narys Valius Ąžuolas ir Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis spaudos konferencijoje sakė, jog Seimo Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos nariai pritaria savivaldybių rezoliucijoje išdėstytiems principams dėl banko paslaugų pasiekiamumo – nuo didžiųjų centrų nutolusių savivaldybių žmonės nuolat susiduria su problemomis, kai prireikia banko paslaugų.

„Esame įsitikinę, kad mūsų valstybė turėtų užtikrinti būtinųjų paslaugų prieinamumą ne tik didžiųjų miestų gyventojams, kitu atveju mūsų regionų politika yra tik pavadinimas. Remiantis pačių komercinių bankų duomenimis, gyventojus aptarnaujančių skyrių nebėra 29 savivaldybėse. Dėl to, kai kurių bankų klientai turi keliauti į apskrities centrą arba pirmyn ir atgal nukakti 120-170 kilometrų. Toks finansinių paslaugų nepasiekiamumas šimtus seniūnijų bei dešimtis savivaldybių daro antraeilėmis ir nepatraukliomis gyventi. Finansinės paslaugos turi būti lengvai pasiekiamos kiekvienam Lietuvos gyventojui. Jei Vyriausybė ir Finansų ministerija nereaguos į savivaldybių vadovų priimtą rezoliuciją, išnaudosime visus teisinius kelius, kad jos būtų prieinamos visų seniūnijų centrų gyventojams“, – sakė A. Veryga.

Spaudos konferencijos dalyviai atkreipė dėmesį į tai, kad bankai atstumą iki artimiausio bankomato greičiausiai skaičiuoja ne pagal kelio ilgį, o pagal spindulį žemėlapyje, taip pat „pamiršta“ suskaičiuoti atstumą į abi puses, tuo tarpu, kelionė žmonėms kainuoja ne tik iki bankomato, bet ir atgal. Dabartinė situacija netenkina nuo centrų nutolusių savivaldybių gyventojų, todėl savivaldybių vadovai bendru sutarimu priimta rezoliucija ragina vykdomąją valdžią imtis atitinkamų sprendimų, kurie būtų palankūs ne tik bankams, bet atitiktų ir gyventojų lūkesčius.

 

Savivaldybės, kuriose nėra nei vieno banko padalinio 29
Savivaldybės, kur yra vienas banko padalinys 18
Savivaldybės, kuriose yra 2 ir daugiau banko padalinių 13
Savivaldybės, kuriose yra 5 ir mažiau bankomatų 39

Šaltinis – bankų interneto svetainės