Bakterijų atsparumas – grėsmė visuomenei
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Vilniaus departamentas, minėdamas supratimo apie antibiotikus savaitę (lapkričio 12–18 d.), atkreipia visuomenės dėmesį į tinkamą vaistinių preparatų vartojimą, siekiant įveikti infekcijas.
Bakterijų atsparumo antibiotikams keliamos grėsmės visuomenei
Atsparumas antibiotikams yra natūralus reiškinys, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai žmonių ir gyvūnų gydymui paspartina atsparumo procesą. Bakterijos, o ne žmonės tampa atsparios antibiotikams. Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai pasikeičia bakterijų atsakas į vartojamą vaistą. Šiandien atsparumas antibiotikams yra viena didžiausių sveikatos grėsmių pasaulyje. Būtina keisti požiūrį į antibiotikų skyrimą ir vartojimą.
Antibiotikai – vaistai, naudojami infekcijų prevencijai ir bakterinių infekcijų gydymui. Neatsakingas ir besaikis antibiotikų vartojimas alina žmogaus organizmą. Pasaulyje nuolat registruojama atvejų, kai bakterijų nebeveikia antimikrobiniai vaistai. Auga infekcijų skaičius tokių kaip pneumonija, tuberkuliozė, kraujo užkrėtimai, gonorėja, kurias gydyti darosi sudėtinga, nes antibiotikų veiksmingumas mažėja.
Atsparumas antibiotikams prailgina gydymosi ligoninėje laiką, daugiau kainuoja gydymas, didėja mirtingumas.
Antibiotikų skyrimą gali sumažinti testas
NVSC Vilniaus departamentas primena, kad nuo 2016 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis yra kompensuojamas greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.
Testas atliekamas norint nustatyti, ar asmuo yra streptokoko bakterijos, sukeliančios įvairias ligas (tonzilitą, faringitą, laringitą, nazofaringitą ir kitas ligas, galinčias pasireikšti sunkiomis formomis jų negydant), nešiotojas arba siekiant išsiaiškinti infekcijos kilmę, kuri gali būti bakterinė ar virusinė. Streptokoko antigeno nustatymo testas šeimos gydytojams suteikia galimybę nustatyti sukėlėjus, įsitikinti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti be jų.
Prevencija ir kontrolė
Atsparumas antibiotikams plinta dėl per didelio antibiotikų vartojimo, neatsakingo vartojimo, prastos infekcijų prevencijos ir kontrolės.
Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie veiksmų, padedančių užkirsti kelią antimikrobinio atsparumo plitimui. Būtina vartoti antibiotikus tik gydytojui paskyrus ir laikantis nurodymų. Svarbu nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis bei nevartoti antimikrobinių vaistų, likusių po kitų ligų gydymo, net jei ir jaučiate panašius ligos simptomus. Patariama reguliariai plauti rankas, ruošti maistą laikantis maisto ruošimo higienos reikalavimų, laiku skiepytis bei vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis.
Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos informaciją.