Ar Eurolygoje kas nors sustabdys „Fenerbahce“ jėgą?

Jei prieš kelerius metus, buvo sunku suvokti, kad viena pajėgiausių Europos komandų bus Turkijoje, tai dabar tai yra eilinis kasmetinis reginys. Nuo to laiko, kai Stambulo „Fenerbahce“ ekipą pradėjo treniruoti legendinis Žjelko Obradovičius, matome aukščiausio lygio rezultatus.

„Fenerbahce“ paskutinius tris sezonus žaidė finale, o 2017-aisias tapo čempione. Panašu, kad sėkmės istorija turėtų tęstis ir šį sezoną – kol kas Eurolygoje pajėgiausia Turkijos ekipa rodo tiesiog nesustabdomą žaidimą.

Paslaptis – treneris

Ž. Obradovičius „Fenerbahce“ ekipa treniruoją jau šeštą sezoną, iš jų sėkmingi – penki. Pirmaisiais metais Turkijoje serbui nebuvo leista pačiam komplektuoti komandos, o klubo vadovai į ekipą pasikvietė tokius krepšininkus kaip Linas Kleiza ir Andrew Goudluckas. Pastarieji akivaizdžiai netiko žinomo specialisto žaidybinėms schemoms.

Žjelko – aikštinga asmenybė. Norėdami jį išsaugoti, turkai privalėjo suteikti jam didesnę veiksmų laisvę. Dėl to gailėtis jie tikrai negali – paskutinius ketverius sezonus „Fenerbahce“ rungėsi finaliniame ketverte, kur anksčiau apskritai nėra buvusi per visą modernios Eurolygos erą.

Jau kelis metus klube matome aiškiai išreikštus lyderius, bet jeigu už rezultatus reikėtų padėkoti vienam žmogui, tai be abejonės būtų strategas Ž. Obradovičius.

Nuostabus įžaidėjo ir „centro“ tandemas

Kalbant apie vedančiuosius žaidėjus, be abejo, reikia išskirti it šveicarišką laikrodį judantį įžaidėjo ir vidurio puolėjo duetą. Visos komandos ruošiasi kaip žaisti prieš graiką Kosą Slouką ir čeką Janą Vesely, bet priešnuodžių jų „Pick-and-roll“ deriniui kol kas rasti ypatingai sunku.

Apie šį duetą ne kartą kalbėjo ir „Žalgirio“ atstovai. Treneris, Š. Jasikevičius ne kartą pabrėžė, kad norint nugalėti „Fenerbahce“ klubą privaloma rasti priešnuodžių prieš būtent šį duetą.

Šie du krepšininkai – vieninteliai Stambulo klubo žaidėjai kurie Eurolygos mače vidutiniškai renka dviženklį taškų skaičių.

K. Sloukas renka 11,6 taško (56 proc. dvit., 48 proc. trit., 93 proc. baudos metimų), atkovoja 1,8 kamuolio ir atlieka 4,7 rezultatyvaus perdavimo.

J. Vesely pelno 14,4 taško (67 proc. dvit., 25 proc. trit., 84 proc. baudų metimų), sugriebia 5,6 ir perima 1,7 kamuolio bei atlieka 2,7 rezultatyvaus perdavimo.

Išskirtinis sezonas

Ž. Obradovičius yra treneris, kurio komandos aukštesnę pavarą jungia tuomet, kai to labiausiai reikia. Tuo šis sezonas „Fenerbahce“ yra išties išskirtinis – komanda demonstruoja viso sezono metu, o pralaimėjimai Stambulo klubo darže tampa ypatingai retu reiškiniu. Pirmąjį Eurolygos sezono ratą turkai baigė suklupę tik sykį, o po 20 turų turi viso labo 2 pralaimėjimus iš kurių vienas patirtas per pridėtą laiką.

Pagal dabartines tendencijas, „Fenerbahce“ vargiai kam nors užleis reguliariojo sezono sostą, tad 8-ą vietą užėmusius ekipos greičiausiai laukia ne pyragai.

„Žalgirį“ baudė dusyk

Praėjusį sezoną „Žalgiris“ sensacingai sugebėjo pranokti „Fenerbahce“ jų pačių tvirtovėje. Tiesa, nuo to laiko komandos spėjo sužaisti dar keturis mačus ir visi jie nebuvo palankūs kauniečiams.

Lietuvos čempionai 2017-2018-ųjų sezono atsakomąjį mačą Kaune pralaimėjo po atkaklios kovos, o vėliau nusileido ir svarbiausiame sezono mūšyje – Eurolygos pusfinalyje.

Klubai jau spėjo sužaisti ir abu šių metų reguliariojo sezono mačus. Kaune „Žalgiris“ kovojo, tačiau mačo pabaigoje turėjo pripažinti tituluotųjų oponentų persvarą, o išvykoje „Fenerbahce“ mūsiškiams tiesiog nepaliko jokių šansų.

Pagrindiniai varžovai išlieka tie patys

„Fenerbahce“ – tikras Europos krepšinio monstras, tačiau tendencijos dabar tokios, kad monstrus lygoje turime tris. Be turkų nuolat dėl pagrindinio sezono trofėjaus taip pat grumiasi Maskvos CSKA ir Madrido „Real“ klubai.

Būtent šios trys ekipos triumfavo Eurolygoje pastaruosius ketverius metus. „Real“ taurę į viršų kėlė 2015-aisias ir 2018-aisias metais, CSKA nugalėjo 2016-aisias, o „Fenerbahce“ 2017-aisias. Tad niekas negalėtų paneigti, kad trijulę vienija įspūdingi sporto rezultatai.

Tiesa, turkai drąsiai gali sakyti, kad su šiais grandais turi nesuvestų sąskaitų. Prieš abejas ekipas „Fenerbahce“ krito finalinėse rungtynėse.

Lažybininkai skiria antrą vietą

Pasak Betsafe lažybininkų, kol kas geriausius šansus triumfuoti Eurolygoje išsaugo CSKA, tiesa „Feberbahce“ akcijos nuolat kyla į viršų. Turkijos čempionai prieš sezoną buvo trečioje vietoje, o dabar tvirtai rikiuojasi antri.

Kas laimės laikas parodys, tačiau matant tokį užtikrintą „Fenerbahce“ žaidimą, labai realu, kad po metų pertraukos titulas sugrįš į plačiausiai apgyvendintą Turkijos miestą.