Anykščių meras kelionei į Kiniją laiko randa, susitikimui su vietos verslininkais – ne

Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis jau antrą kartą per savo kadenciją išvyksta į Kiniją. Kartu su meru į kelionę rengiasi ir Anykščių turizmo ir verslo informacijos laikinoji direktorė Kristina Beinorytė.

 

Nors, kaip skelbia Anykščių rajono savivaldybė, šios tolimos ir tūkstančius eurų kainuosiančios komandiruotės tikslas – su Sičuano provincijos Pengžou miesto meru pasirašyti bendradarbiavimo memorandumą, „Anykštos“ kalbinti pašnekovai tokią komandiruotę pavadino turizmu už mokesčių mokėtojų pinigus, kuris Anykščių rajono žmonėms vargu ar atneš nors truputį naudos.

Lankysis antrą kartą

Likus vienai dienai iki kelionės į Kiniją, „Anykšta“ susisiekė su Anykščių rajono meru K. Tubiu ir plačiau pasidomėjo šios kelionės aplinkybėmis bei tikslais. „Tikrai daug ko negaliu pasakyti, matysim, kai įvyks kelionė“, – lyg dvejodamas, ar iš tiesų tikslinga vykti į Kiniją, iš pradžių kalbėjo K. Tubis.

K. Tubis „Anykštai“ priminė, kad Kinijoje jis jau kartą viešėjo 2016 metais. Tuomet kartu su grupe Lietuvos savivaldybių asociacijos narių dalyvavo Tangšane, Hebėjaus provincijoje, surengtame Kinijos vietos lyderių susitikime. Kaip tuomet buvo teigiama, visas kelionės į Kiniją išlaidas padengė Lietuvos savivaldybių asociacija. Susitikimo tema prieš dvejus metus buvo „Kinijos ir Centrinės bei Rytų Europos šalių bendradarbiavimas: naujos galimybės, naujos teritorijos, naujos erdvės“.

2016 metų kelionės metu K. Tubis susitiko su Lietuvos nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Kinijoje Ina Marčiulonyte. „Mes su ja buvome porą kartų susitikę. Pateikėme savo duomenis apie savivaldybes, kalbėjome apie tai, kad norėtume su Kinija bendradarbiauti. Mums, aišku, labiausiai įdomus ekonominis bendradarbiavimas, nes ekonominis potencialas Kinijos yra labai didelis, pasauline netgi prasme. Praėjo pusantrų metų ir Pengžou miestas, kuriame gyvena 820 tūkst. gyventojų, pareiškė norą bendradarbiauti. Pasikeitėme laiškais ir jie mus dabar kviečia pasirašyti ketinimų protokolą bendradarbiavimui ekonomikos, kultūros, turizmo srityse“, – kodėl vyksta į Kiniją, pasakojo K. Tubis.

Anykščių rajono meras K. Tubis sakė, kad kinai labai suinteresuoti ekonominiu bendradarbiavimu su Lietuva, o užmegzti ryšius su kinais jam asmeniškai rekomendavę kai kurių ministerijų vadovai.

„Aš konsultavausi su ūkio ministru, konsultavausi su Užsienio reikalų ministerijos viceministru ir jie man sakė: „Nepraraskit galimybės užmegzti ryšių su Kinija“. Tai yra ekonomiškai ir politiškai Lietuvai labai naudinga, kadangi transporto srautai per uostą… Kalbėjome apie tai, ir kai buvo atvykęs susisiekimo ministras. Jis sakė: būtinai važiuokit“, – sakė K. Tubis.

Tiesa, nors Kinijoje meras K. Tubis ir pasirašys bendradarbiavimo su kinais ketinimų dokumentus, tokiems jo žingsniams dar turės pritarti Anykščių rajono taryba.

Apie kinų siekius draugauti su Anykščiais K. Tubis viename iš rajono Tarybos posėdžių prasitarė tik epizodiškai.

Tačiau mero K. Tubio kelionė gali tapti betiksle, jeigu memorandumui su kinais nepritartų rajono Taryba. Po to, jeigu rajono Taryba pritartų memorandumui, būtų pasirašytas susitarimas dėl konkrečių veikmų.

„Tas memorandumas yra paruoštas, bet jeigu mes pasirašysime tą bendradarbiavimo memorandumą, tada jų atsakomasis vizitas turėtų būti. Pagal mūsų tvarką savivaldybės aukščiausias organas yra Taryba. Kai Taryba pritars šitam bendradarbiavimo variantui, tada mes jau galėsime pasirašyti susitarimą konkrečiai. Tame memorandume, kurį mes ketiname pasirašyti, yra nurodyta, kad, kai įvyks bendradarbiavimas, tas memorandumas nutrūksta“, – sakė K. Tubis.

Kelionės išlaidų nežino

Kiek Anykščių rajono biudžetui kainuos jo ir Anykščių turizmo ir verslo informacijos laikinosios direktorės Kristinos Beinorytės kelionė į Kiniją, K. Tubis nežino. „Negaliu pasakyti, kiek kainuos kelionė. Aišku, priimančioji šalis ten mus išlaiko, užsako viešbutį ir pristato miestą. Tai yra normalu savivaldybių bendradarbiavimo atveju. O kiek kainuos, tai mes matysim, kai jau grįšim“, – aiškino K. Tubis.

Priminsime, kad „Anykštai“ nepavyko išsiaišknti, kiek mokesčių mokėtojams kainavo ankstesnės mero K. Tubio bendradarbiavimą skatinančios išvykos. Žurnalistas Vidmantas Šmigelskas, rengdamas publikaciją apie Anykščių rajono savivaldybės delegacijos komandiruotę į Gruziją, siekė išsiaiškinti, kiek ši komandiruotė kainavo.

Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka žurnalistui nurodė klausimus pateikti raštu. Tačiau ir klausimus pateikus raštu, o vėliau ir pakartotinai išsiuntus dar labiau sukonkretintus klausimus, į dalį užduotų klausimų buvo atsakyta aptakiomis frazėmis, nurodyta, kad komandiruotpinigiai ir algos keliavusiems asmenims mokėtos vadovaujantis įstatymais (Vidmantas Šmigelskas „Valdžios turizmas mokesčių mokėtojams kainuoja tūkstančius“, „Anykšta“, 2018 birželip 9).

Panašu į ekskursiją

Anykščių rajono tarybos narys, socialdemokratas Donatas Krikštaponis prisipažino, kad apie rajono mero K. Tubio kelionę į Kiniją pirmą kartą išgirdo tik iš „Anykštos“ ir tai jam buvusi staigmena. „Manau, kad tai tik pasivažinėjimas. Meras surado galimybę ir važiuoja. Nesame tokie turtingi, kad leistumės į tokias, kaip aš įsivaizduoju, brangias keliones. Jeigu tokios komandiruotės kompensuojamos iš kitų šaltinių, yra vienas dalykas, tačiau jei keliaujama už savivaldybės pinigus, tai daugiau „ekskursavimas“, – pastebėjo D. Krikštaponis.

Buvusio rajono vicemero D. Krikštaponio įsitikinimu, Kinija – per tolima šalis, kad kartu su ja būtų galima spręsti kažkokias Anykščių rajono problemas.

D. Krikštaponis priminė, kad Anykščių rajono savivaldybės iniciatyva buvo sumanyti Anykščių krašto garbės ambasadoriai užsienio šalyse. „Įdomu, kokia nauda iš jų, irgi reikėtų paklausti. Čia kažkoks reklaminis šou buvo per rinkimus, o dabar reikia tą šou išpildyti, bet tik nevažiuojant į Kiniją“, – sakė D. Krikštaponis.

Ar meras turi daug laisvo laiko?

Anykščių rajono tarybos narys Lukas Pakeltis taip pat kalbėjo, kad apie mero K. Tubio kelionę į Kiniją ir tos kelionės tikslus perskaitė „Anykštoje“.

„Meras turbūt per daug laiko turi, jei skraido į Kiniją pasirašyti memorandumų. Tuo tas bendradarbiavimas su kinais greičiausiai ir pasibaigs. Tokia mano prognozė. Kinija įdomi ir gan egzotiška šalis.Kodėl gi nenuskristi už viešus pinigus?“ – skeptiškai mero K. Tubio komandiruotę į Kiniją vertino L. Pakeltis.

Kalbėdamas apie Anykščių rajono savivaldybės bendradarbiavimą su kitais užsienio miestais, L. Pakeltis prisipažino pasigendantis strategijos. „Pasisveikinam su miesto šventėmis ar kitomis progomis, mūsų delegacija nuvažiuoja į užsienį, jie pas mus atvažiuoja. O kokia iš to nauda Anykščių rajono gyventojui? Aš jos nematau. Aš negirdėjau nė iš vieno vizito apie kažkokią apčiuopiamą naudą – ar tai būtų Baltarusija, Ukraina. Ir iš viso, merą kažkodėl labai traukia visos Rytų šalys“, – pastebėjo L. Pakeltis, tokias keliones vadinantis „mandagumo vizitais“.

Pasak L. Pakelčio, norint pritraukti į Anykščių rajoną užsienio investicijas, būtina dirbti ilgai ir kryptingai. „Tam darbui reikia pasišvęsti, nesitikint rezultato jau rytoj ar nuo rinkimų iki rinkimų“, – sakė L. Pakeltis.

Beje, pats L. Pakeltis verslo reikalais Kinijoje yra viešėjęs du kartus. „Duok Dieve, kad iš mero K. Tubio vizito į Kiniją būtų tos naudos“, – linkėjo L. Pakeltis.

Su vadovų klubu nesusitiko

Anykščių vadovų klubo prezidentas Dalis Vaiginas, apie K. Tubio vizitą taip pat sužinojęs iš „Anykštos“, akcentavo, kad rajono valdžia verslo reikalais užsiima nepasitarusi su rajono verslininkais.

„Anykščių vadovų klubui meras K. Tubis šios kelionės į Kiniją nepristatė, maža to, praėjusių metų pabaigoje Anykščių vadovų klubas su K. Tubiu siekė susitikti konstruktyviam pokalbiui, tačiau tas pokalbis buvo atidėliojamas, kol galų gale sulaukėme pasiūlymo atvykti į viešą ataskaitos pristatymą miestelėnams kultūros centre. Štai toks mero K. Tubio yra bendravimas su Anykščių vadovų klubu. Iki šios dienos mes neturime mero atsakymo, kada jis teiksis susitikti su Anykščių vadovų klubu pokalbiui“, – kalbėjo D. Vaiginas.

Apie mero vizito tikslus D. Vaiginas juokavo: „Kadangi esu Anykščių ligoninės vadovas ir nuolat mero „fokuse“ įvairių tyrimų, tai galbūt į Anykščius ketinama kiniškos medicinos atgabenti, nes ta tradicinė medicina, kuri yra Europoje, Lietuvoje ir Anykščiuose, yra ne viską galinti išspręsti.“

Turistų iš Kinijos nesulaukė

Vizito Kinijoje metu meras K. Tubis žada megzti ne tik ekonominius, bet ir turizmo ryšius. „Anykšta“ teiravosi Anykščių turizmo klasterio, kuris vienija rajono turizmo paslaugų teikėjus, vadovės Sonatos Veršelienės, ar prieš vykdamas pasirašyti bendradarbiavimo memorandumo, K. Tubis kalbėjęsis su turizmo verslo atstovais, ar meras domėjosi, kokie Anykščių turizmo centro lūkesčiai Kinijoje, nes į kelionę jis pasiėmė Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro laikinąją vadovę K. Beinorytę.

„Dėl Kinijos nebuvo kažkokių atskirų pasitarimų. Mes džiaugiamės, kad meras išvažiavo. Tikimės, gal bus kažkoks grįžtamasis ryšys“, – vylėsi S. Veršelienė, prisipažindama, kad bent Anykščių baseine „Bangenis“ kinų turistų dar niekada nėra buvę.

Informacija paviešinta alfa.lt 

Straipsnio autorius Robertas Aleksiūnas