Sužadėtuvės šiais laikais: kaip kito piršlybų tradicijos bėgant metams?
Psichologai teigia, jog kiekvienais metais piršlybų tendencijos sukelia vis daugiau spaudimo vyrams ir kartais net nutolina nuo lemtingo žingsnio. Panašu, kad šiame socialinių tinklų klestėjimo amžiuje, sužadėtuvės tapo savotiška galimybe pasirodyti, pademonstruoti išradingumą, finansinę padėtį ir nustebinti visą pasaulį. Dėl šios priežasties, kuklesni, mažiau savimi pasitikintys, o kartais tiesiog neturintys lakios vaizduotės vyrai ilgai delsia ir nesiima veiksmų. Minime vyrus, nes būtent 90 procentų atvejų peršasi būtent vyrai. Vis dėlto, bėgant metams nesikeitė viena – visuomet atsirasdavo galimybių pasisemti idėjų iš jau vykusių sužadėtuvių arba kviestis į pagalbą artimuosius ar samdomus tokių renginių organizatorius. Apie tai, kaip būti origanliems šiais laikais ir kiek toli esame nutolę nuo praeities – skaitykite šiame straipsnyje.
Sužadėtuvių istorija
Jaunikis ant balto žirgo – tai ne tik pasakų herojus. Dar 17 a. pas būsimas nuotakas jaunikiai su piršlio palyda atjodavo raiti. Tiesa, jaunosios „rinkimai“ būdavo pradedami kur kas anksčiau nei ji apie tai sužinodavo. Dar prieš kelionę, merginų apžiūrėti būdavo siunčiami piemenys, pagalbiniai darbuotojai, tarnaitės ir kiti asmenys. Bendraudamos su jais, merginos ar jų tėvai, dažnai net neįtardavo, jog yra stebimos piršlybų tikslais. Kitas vizitas būdavo organizuojamas piršlio, kurio pagrindinis uždavinys būdavo gauti teigiamą tėvų sprendimą ir leidimą atvykti kartu su jaunikiu oficialioms deryboms dėl galimų vestuvių. Būtent derybos būtų tinkamas žodis apibūdinti tų laikų sužadėtuvių tradicijas. Dviejų šeimų ūkiai turėdavo sutarti dėl jiems priklausančios dalies ir būsimos nuotakos ištekinimo sąlygų.
Dažnai vyresni žmonės mini, jog ankščiau jaunieji turėdavo menką žodį pasirinkime ir didžiąja dalimi tai yra tiesa. Prieš vestuves jaunosios tėvai ir kiti artimieji vykdavo apžiūrėti jaunikio tėvų ūkio – įvertinti jų turto ir sąlygų, kur jų dukra gyvens. Priklausomai nuo kiekvienos šeimos požiūrio ir tuometinės finansinės padėties, sprendimui įtaką galėdavo padaryti pateiktas piršlio pasiūlymas. Jei jaunosios tėvai gyvendavo pasiturinčiai, tuomet merginos nuomonės buvo klausoma atidžiau. Jeigu gyvenimo sąlygos būdavo vargingesnės, spausdavo įsipareigojimai ir skolos, tuomet, dažniausiai, jaunikis būdavo priimamas į šeimą, atsižvelgiant į jo tėvų socialinę padėtį. Tuometines piršlybas tikrai galima vadinti sandoriais, kuriems įvykus jie būdavo laistomi namine degtine ir gausiomis vaišėmis.
Šiuolaikinės sužadėtuvės
Senovinės piršlybos keitėsi ir 19 a. ši tradicija palaipsniui visiškai išnyko. Galime tik pajuokauti, jog tendencija grįžo, kuomet atsirado vedybinės sutartys. Jose taip pat apibrėžiamos sąlygos, kuriomis jaunieji pradeda kurti bendrą šeimos ūkį. Bet šį kartą ne apie formalumus, o apie sužadėtuvių madas. Ar pastebėjote, jog itin populiaru pirštis svetimoje šalyje? Nors pandemija pasaulyje šią tendenciją pristabdė, visi tikisi, jog greitai grįšime į senąsias vėžes ir būtent ši mada niekur nedings. Paryžius, Venecija, Maldyvai – tai kryptys, kurios laikomos vienomis populiauriausių būtent sužadėtuvių tikslu keliaujantiems žmonėms.
Ne mažiau svarbi sužadėtuvių detalė – staigmena. Nepaisant to ar šio žingsnio buvo laukta ilgai, ar jis atėjo pačioje pažinties pradžioje – „Vau“ momentas yra svarbiausia akimirka, kurios siekia kiekvienas, norintis, jog sužadėtuvės būtų įsimintinos. Puiki žinia tiems, kurie stokoja idėjų ir organizacinių sugebėjimų – Lietuvoje atsiranda vis daugiau tokias šventes ruošiančių renginių vedėjų, dekoratorių ir kitų sričių kūrybininkų. Tereikia surasti tą, kuris sugebės perteikti norimą emociją ir supras jus vos iš kelių žodžių. Tad savotiškas piršlio vaidmuo, kaip matome, egzistuoja ir mūsų laikais.
Kaip pasipiršti koronaviruso įkarštyje?
Nors pasaulyje vis dar ieškoma būdų sustabdyti šį virusą, meilė laiko nesirenka. Netgi atvirkščiai – kai kuriems ši pandemija tapo suartėjimo priežastimi. Todėl nieko keisto, kad pagauti aistros ir noro suteikti savo mylimam žmogui džiugesio šiuo sudėtingu laikotarpiu – sužadėtuves mylimieji organizuoja nieko nelaukdami. Tad kaip tai padaryti, kai nėra galimybės iškeliauti į romantiškąjį Paryžių ar užsakyti staliuko prašmatniame restorane?
Vakarienė saulėlydžio nušviestame paplūdimyje
Pernai metais šis sužadėtuvių pasirinkimas buvo itin populiarus. Lietuvos pajūris – puiki vieta sukurti romantiką ir apgaubti mylimą žmogų ypatingu dėmesiu. Tokius pasimatymus prie jūros organizuojanti Daiva teigia, jog tiek nuostabos ir meile degančių akių, iki šios karjeros pradžios, nebuvo mačiusi. Vieta paplūdimyje, jos pasakojimu, paruošiama apgalvojant viską iki smulkmenų – jaukūs pledai, baltas paklotas, kokybiški užkandžiai ir geras šampanas. Bijoti nereiktų net lietuviškų orų išdaigų, nes sužadėtuvėms galima išsinuomoti pavėsinę ar gerai pažįstant apylinkes – rasti neįtikėtino grožio gamtos suformuotas užuovėjas.
Žinutė piliakalnio papėdėje
Lietuvos piliakalniai – tai dar viena gamtos dovana, kurią galima nuostabiai išnaudoti sužadėtuvėms. Pasikvietus mylimąją kelionei po Lietuvą, išsirinkite jūsų akims gražiausią papėdę turintį piliakalnį. Užsakykite tūrines šviečiančias raides „AR TEKĖSI UŽ MANĘS“ ir paruoškite jas taip, jog jos būtų matomos tik užkopus į piliakalnio viršūnę. Pasitelkus artimųjų ar renginių organizatorių pagalbą, tokias piršlybas taip pat galima papildyti jaukia vakariene gamtoje ar įsimintina fotosesija.
Ką daryti jei izoliuojatės namuose?
Ar girdėjote, jog pasipiršti galima niekur neišėjus iš namų? Nors dar visai neseniai tai atrodė ne itin originalu, per pastaruosius metus viskas taip pasikeitė, jog būtent tokias piršlybas suorganizuoti gali tapti įsimintinu iššūkiu. Vis dėlto, jei laukti nesinori, siūlome kreiptis į dronų savininkus ir su draugų bei artimųjų pagalba iškelti frazę „Ar tekėsi už manęs“ tiesiai prieš miegamojo langus. Ne ką mažiau nustebins ir drono atnešta sužadėtuvių žiedo dėžutė, kurią paimti galima tiesiog balkone. Tokios sužadėtuvės tikrai bus vertos papasakoti net ir anūkams.
Laukti ar pirštis dabar?
Kaip matome bėgant metams sužadėtuvių tradicijos smarkiai pasikeitė. Vienas kitą mylimieji dabar tikrina gyvenime, o ne per pasiuntinius ar piršlius. Galime jaustis laimingi, jog turime galimybę savo didžiausią gyvenimo „TAIP“ ištarti svečioje šalyje, pajūryje ar namuose. Svarbiausia, jog tai darome laisva valia, iš meilės, aistros ir tikėjimo amžina meile. Tik mūsų pačių pasirinkimas, kaip išradingai pasipiršti ir kiek svečių ar stebėtojų į šią ceremoniją pasikviesti. Žinome vieną, kad jokia pandemija ir jokios aplinkybės dar niekada žmogaus nesustabdė nuo meilės.
Sužadėtuvės – tai dviejų žmonių akimirka, kurią šiais laikais suorganizuoti išties nėra sudėtinga. Tereikia vaizduotės arba minimalių sugebėjimų paieškoti šią šventę organizuojančių žmonių. Tiesa, jog papildoma pagalba iš šalies gali būti finansiškai „įkandama“ ne kiekvienam, tad gali tekti šiai šventei ruoštis pačiam ne visai savo noru. Tokiu atveju jei idėjų pritrūktų jas rasite straipsnyje: 30-ideju-kaip-pasipirsti-merginai . Net neabejojame jog iš tokios gausos idėjų ir pridėjus savo žinias apie tai, kas patinka jūsų mylimam žmogui – tikrai išsirinksite tą vienintelį piršlybų būdą, kurį kartu aptarinėsite per kiekvienas metines iki pat gražios bendros senatvės.