Drąsi „Lietuvos karžygio“ žinia – padėti ir gelbėti
„Tokiomis akimirkomis džiaugiamės mūsų kariais ir bičiuliais, kurie verti yra karžygio vardo. Jie yra pilietiški, drąsūs, sumanūs, aktyvūs ir puoselėjantys aukščiausias vertybes žmonės. Jie mums gali būti gerais pavyzdžiais, kurių galime siekti. Dėkojame jiems už tai, kad jie daro daugiau nei iš jų galėtume tikėtis,”- sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. V. Rupšys.
2019 m. lapkričio 15 d. KOP Oro operacijų grupės Sraigtasparnių eskadrilės Gelbėtojų skyriaus gelbėtojas vyr. srž. M. Vaitkus atėjo treniruotis į Šiaulių sveikatos plaukimo centrą „Delfinas”. Tuo metu šio centro baseine Aviacijos bazės Mokomosios grandies lakūnas ltn. Egidijus Akmanavičius, atlikdamas plaukimo pratimą, neteko sąmonės ir paniro į dugną. Vyr. srž. M.Vaitkus, veikdamas greitai ir ryžtingai, kartu su kitais baseine buvusiais asmenimis tinkamai suteikė pirmąją pagalbą ir išgelbėjo skendusiajam gyvybę.
„Daug negalvojau. Pamačiau situaciją ir nuskubėjau padėti. Dabar išgelbėtas karininkas yra grįžęs į tarnybą, nėra likę jokių pasėkmių ir su juo malonu pabendrauti susitikus. Man pats geriausias įvertinimas yra išgelbėto žmogaus gyvybė,” – kukliai atviravo vyr. srž. M.Vaitkus, linkėdamas neprarasti šalto proto ekstremaliose situacijose.
Pagrindiniam „Lietuvos karžygio” nominantui įteikta iš bronzos išlieta 30 cm aukščio kario su Gediminaičių stulpais statulėlė. Ją pagal istorikų ir karybos entuziastų atkurtą Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo epochos kario atvaizdą, ekipuotę ir ginklus sukūrė skulptorius Romas Kvintas. Pagrindinį nominantą kasmet renka kariuomenės ir visuomenės atstovų komisija.
Ceremonijos metu pagerbti kariai ir civiliai darbuotojai, pasižymėję išskirtiniais ameniniais poelgiais, pasiaukojančia tarnyba ir atsidavimu prasmingai veiklai.
Lietuvos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis seržantas majoras Remigijus Katinas už iniciatyvą prisidedant koronavirusu sergančių ligonių gydymo įvertino Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės karį savanorį eil. Šarūną Stepukonį.
Šarūnas buvo pašauktas į tarnybą ir užduotis vykdė Vilniaus tarptautiniame oro uoste. Karys, persirgęs koronavirusu, paprašytas Santaros klinikų Kraujo centro specialistų duoti kraujo, iš kurio butų išskiriama imuninė kraujo plazma, sutiko padėti ir tapo donoru. Jo donuota imuninė plazma buvo naudojama gydyti sunkiems COVID-19 ligoniams – tokiu būdu jis prisidėjo prie jų greitesnio sveiki„Svarbu žinoti, kad kartais nuo mūsų priklauso kitų žmonių sveikata. Neabejoju, kad kiekvienas karys mano vietoje būtų pasielgęs lygiai taip pat,” – užtikrintai kalbėjo karys savanoris.Už beveik 100-metį tęsiamus prasmingus darbus, lietuviškų tradicijų ir istorinės atminties puoselėjimą Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų organizacija (Birutietės). Karžygio statulėlę įteikė Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas” vadas plk. Mindaugas Petkevičius.
Nuo 1925 m. susibūrusios dėl kilnių tikslų – rūpintis sužeistais kariais bei globoti neįgalius ligonius – vėliau Birutietės, tęsdamos savo misiją, palaikė lietuviškas tradicijas, rėmė karių šeimas, puoselėjo istorinę atmintį. Nepaisydama sovietų okupacijos, dėl kurios 1939 m. organizacijos veikla buvo nutraukta, Kunigaikštienės Birutės karių šeimų moterų draugija ir jos skyriai prasmingus darbus tęsė išeivijoje (Čikagoje, Los Andžele, Detroite, Klivlende). Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, atsinaujino ir birutiečių veikla Tėvynėje – jos toliau tęsia prasmingus darbus visoje Lietuvoje.
Birutiečių organizacija globoja karių šeimas, puoselėja lietuviškus šeimos papročius ir tradicijas, telkia labdarą bei teikia paramą sužeistų ir žuvusių karių šeimoms, taip pat skatina jaunosios kartos ugdymą, paremtą patriotiškomis vertybėmis (stovykla „Mes – Lietuvai”), organizuoja labdaros renginius (pagarbos bėgimas „In Memoriam”). Taip pat galite pamatyti Birutietes drauge su kariais ir jų šeimomis Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginyje.
Karžygio statulėlę už pilietiškumą ir pasiaukojimą prisidedant prie gyvybių iššaugojimą Lietuvos kariuomenės Karo policijos vadui plk. ltn. Laimui Baliūnui įteikė Lietuvos kariuomenės ordinaras arkivyskupas Gintaras Grušas.
Plk. ltn. L. Baliūnas net 68 kartus paaukojo kraujo ir taip prisidėjo prie daugybės gyvybių išsaugojimo. Karo policijos vadas nuolat vyksta aukoti kraują į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų kraujo centrą, tačiau niekam net nėra pasigyręs, kad yra gavęs Garbės donoro pažymėjimą. Karo policijos vadas ne tik pats neatlygintinai aukoja kraują, bet ir tai daryti ragina pavaldžius karius bei savo artimuosius.
NATO priešakinių pajėgų bataliono olandų kariai buvo apdovanoti už kilnų poelgį gelbstint į eismo įvykį patekusio jauno motociklininko gyvybę. Sausumos pajėgų vadas brg. gen. Raimundas Vaikšnoras įteikė karžygio statulėlę ir atminimo monetas olandų karininkui Rob’ui Opmeer’iui (Robas Opmeris).
Birželio 12 dieną trys NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Jonavoje suteikė pirmąją medicinos pagalbą avarijos metu sužeistam motociklininkui, padėjo į įvykio vietą atvykusiems Lietuvos policijos pareigūnams ir ugniagesiams. Avarijos vietoje kariai ne tik suteikė pirmąją medicinos pagalbą motociklininkui, bet tuo pačiu metu saugojo teritoriją, rūpinosi intensyviu eismu, paprašė praeivių skambinti avarijos likvidavimo padaliniams. Sąjungininkų elgesys dar sykį parodė, kad jie yra ne tik atsakingi ir drąsūs, tačiau ir garbingi kariai.
Šiemet „Lietuvos karžygys” vyko Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono oficialiai 2020 m. pradžioje pradėtame naudoti moderniai įrengtame remonto ir technikos depe. Ceremonijos intarpus papuošė muzikiniai kūriniai.
Lietuvos kariuomenės informacija