Praeitais metais Lietuvoje veikiantys globos centrai kompleksinę pagalbą suteikė daugiau kaip 5 su puse tūkstančio vaikų
Per 2019 metus Globos centrai Lietuvoje kompleksinę pagalbą suteikė 5532 vaikams. Įvairios paslaugos Globos centrų tikslinei grupei teiktos daugiau kaip 130 tūkst. kartų.
Vykdant Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos koordinuojamą Europos Sąjungos projektą, 2019 metais į Globos centrų plėtrą ir paslaugų kokybę Lietuvoje investuota 2 mln. 546 tūkst. eurų. Didžioji šios sumos dalis, 1 mln. 804 tūkst., skirta darbuotojų darbo užmokesčiui. Taip pat gerintos darbuotojų darbo sąlygos ir infrastruktūra, kelta darbuotojų kvalifikacija ir paslaugų kokybė.
Projekto vadovė Rugilė Ladauskienė pabrėžia, kad Globos centrų tikslas – ištiesti pagalbos ranką vaikams, kurių šeimos išgyvena krizę ir asmenims ar šeimoms priglaudusiems be tėvų globos likusius vaikus. Projekto pagalba gerinama globos centrų paslaugų kokybė ir prieinamumas.
„Anksčiau, kol nebuvo Globos centrų, šeimos ir vaikus priglaudę asmenys buvo paliekami patys spręsti savo problemas. Gerėjant Globos centrų veiklai, dabar kiekvienas budintis globotojas, globėjas (rūpintojas), įtėvis globos centruose turi teisę ir galimybę gauti koordinuojamą pagalbą. Jiems priskiriami globos koordinatoriai, kurie įvertina kokios konkrečiai pagalbos reikia ir rūpinasi, kad ji būtų suteikta kuo greičiau ir kokybiškiau“, – sako R. Ladauskienė.
Tačiau R. Ladauskienė pabrėžia, kad be problemų neapsieinama. Pasak jos, didžiausia kliūtis gerinant Globos centrų paslaugų kokybę ir prieinamumą yra netinkamas kai kurių savivaldybių požiūris.
„Yra nemažai savivaldybių, kurios į Globos centrų veiklą vis dar žiūri pro pirštus: mokamas darbui neadekvatus užmokestis budintiems globotojams, nepakankamai dėmesio skiriama budinčių globotojų ir globėjų paieškai, vaikai, kurių poreikis – natūrali šeimos aplinka, vis dar apgyvendinami krizių centruose“, – sako R. Ladauskienė.
Globos centras – tai socialinių paslaugų įstaiga, kuri teikia ir organizuoja paslaugas bei pagalbą globojamiems, įvaikintiems vaikams, budinčių globotojų prižiūrimiems vaikams; įtėviams, budintiems globotojams; bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojams; globėjams (rūpintojams) susijusiems ir nesusijusiems giminystės ryšiais su globojamu vaiku; šeimynų dalyviams. Šiuo metu Lietuvoje yra 66 Globos centrai.
Globos centrų veikla
Budinčių globotojų, globėjų (rūpintojų) paieška. Globos centrai rūpinasi, kad kiekvienam vaikui, kuriam reikalinga laikinoji ar nuolatinė globa, būtų surasti geriausiai jo interesus ir poreikius atitinkantys budintys globotojai, globėjai (rūpintojai).
Konsultacijos ir informavimas norintiems rūpintis vaiku. Globos centrai teikia informaciją ir konsultacijas ketinantiems tapti budinčiais globotojais, globėjais (rūpintojais), įtėviais ar ketinantiems steigti šeimyną.
Mokymai būsimiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), įtėviams ir jų pasirengimo vertinimas. Pagal specialią Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programa (GIMK) globos centrai rengia mokymus būsimiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), globėjams giminaičiams ir įtėviams.
Atestuoti GIMK programos mokytojai taip pat teikia išvadas dėl asmenų pasirengimo prižiūrėti, globoti ir įvaikinti vaikus.
Socialinių – psichologinių konsultacijų teikimas. Globos centrai padeda budinčių globotojų, globėjų (rūpintojų), globėjų giminaičių, įtėvių šeimoms sukuriant ir palaikant saugius ir patvarius tarpasmeninius santykius, sprendžiant psichologines asmenybės ir ugdymosi problemas, stiprinant gebėjimą bendrauti, psichologinį atsparumą, vaikų saugumą.
Kitų reikalingų specialistų konsultacijos. Esant reikalui, globos centrai organizuoja savanorių, logopedų, specialiųjų pedagogų, teisininkų ar kitų specialistų pagalbą į krizę patekusioms šeimoms ir asmenims, priglaudusiems be tėvų globos likusius vaikus.
Socialinių ryšių su biologine vaiko šeima palaikymas. Globos centrai tarpininkauja vaikui ir jį priglaudusiai šeimai užmezgant ir palaikant kontaktą su biologine vaiko šeima ir artimaisiais.
Globos koordinatoriaus pagalba. Globos centrų specialistai, bendradarbiaudami su vaiku bei vaiką priglaudusia šeima, kartu ieško veiksmingų problemų sprendimo būdų (vaikų auklėjimo, ugdymo, sveikatos priežiūros, buities tvarkymo, konfliktų sprendimo klausimais) ir kartu sudaro pagalbos šeimai veiksmų planą.
Savitarpio pagalbos grupių organizavimas. Globos centrai organizuoja grupines diskusijas, skirtas šeimoms, globojančioms vaikus, globėjams giminaičiams, įtėviams, budintiems globotojams, šeimynų dalyviams.
Mokymai bei konsultacijos bendruomeninių globos namų darbuotojams. Globos centrai organizuoja individualias ar grupines konsultacijas socialiniams darbuotojams, tęstinius mokymus, veda savitarpio pagalbos grupes, esant galimybei – teikia pagalbą.
Laikino atokvėpio paslaugos. Globos centrai organizuoja ir (ar) teikia laikino atokvėpio paslaugas budintiems globotojams, esant poreikiui bei galimybėms – ir globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, globėjams giminaičiams, šeimynos dalyviams.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija