Kokią verslo formą pasirinkti verslo pradžioje

Kokią verslo forma pasirinkti verslo pradžiai

Turite gerą verslo idėją ir jau aiškią savo veiklos viziją, atėjo laikas nuspręsti, kokią veiklos formą pasirinkti. Kyla klausimas ar verslą vykdyti verčiantis individualia veikla, kurią labai paprasta pačiam atsidaryti bei veiklai nepavykus sustabdyti ar jau pradėti galvoti apie didesnio verslo galimybes ateityje ir steigti juridinį asmenį – individualią įmonę (IĮ), mažąją bendriją (MB), uždarąją akcinę bendrovę (UAB) ar rinktis kitą mažiau populiarią juridinio asmens formą.

Šis sprendimas priklauso nuo daugelio aplinkybių ir kriterijų, kiekvienu atveju kriterijai gali priklausyti nuo atskiros situacijos ar verslo idėjos, įvardinsiu pagrindinius:

  1. Veiklos pobūdis. Sprendimas kokią veiklą konkrečiai planuojama vykdyti priklauso nuo veiklos sudėtingumo, apimties ir kitų su konkrečia planuojama vykdyti veikla susijusių aplinkybių.
  2. Turimo kapitalo dydis. Steigiant UAB ir AB yra nustatytas konkretus įstatinio kapitalo dydis, kurį juridinio asmens steigėjas privalo turėti.
  3. Mokesčiai. Mokėtinų mokesčių dydis ir galimos lengvatos verslo pradžioje tiesiogiai priklauso nuo to, kokią veiklos formą asmuo pasirenka.
  4. Atsakomybės laipsnis. Jei verslas susijęs su didesne rizika asmeniui, visada patartina riboti savo atsakomybę, kad už verslo nesėkmes nereikėtų atsakyti asmeniniu ar šeimos turtu.
  5. Steigėjų skaičius. Jei yra du ir daugiau steigėjų ar partnerių, norinčių kartu pradėti verslą, vertėtų veiklą vykdyti įsteigus juridinį asmenį, kuriame galimas didesnis narių ar akcininkų skaičius.
  6. Veiklos vykdymo sudėtingumo laipsnis. Pradėti ir užsiimti individualia veikla yra daug paprasčiau, nes nereikia steigti juridinio asmens, jame formuoti valdymo struktūros, ieškoti buhalterio ir rengti kitą privalomą dokumentaciją.

Trumpai aprašysime populiariausias ir paprasčiausias verslo pradžios formas.

Individuali veikla su verslo liudijimu:

Pati paprasčiausia ir mažiausiai apmokestinama verslo forma verslo liudijimas – Valstybinėje mokesčių inspekcijoje išduodamas dokumentas, patvirtinantis, jog esate sumokėję fiksuotą mokestį už verslo liudijimą ir tam tikrą laikotarpį galite verstis jame nurodyta veikla, parduoti savo gamybos prekes, teikti paslaugas gyventojams ir ribotai, t. y., iki 4.500 Eur per metus juridiniams asmenims. Verslo liudijimai yra išduodami tik kai kurioms veiklos rūšims, kurių sąrašas kasmet vis siaurinamas, todėl didelė tikimybė, kad jūsų sumanyta verslo veikla į šį sąrašą nepaklius.

Individuali veikla išsiėmus individualios veiklos pažymą:

Valstybinėje mokesčių inspekcijoje išsiimama individualios veiklos vykdymo pažyma – tai dokumentas, patvirtinantis, kad galite verstis neribotą laikotarpį nurodyta savarankiška veikla, kuria siekiama gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos, tokiai veiklai būdingas tęstinumas. Mokesčiai sumokami nuo veiklos pajamų pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, pasirenkant paprastesnį ar sudėtingesnį apskaitos vedimo ir mokesčių mokėjimo būdą, t.y., apskaičiuojant valstybės nustatyto dydžio mokesčius nuo visų pajamų ar skaičiuojant patiriamas sąnaudas ir mokėtinus mokesčius apskaičiuojant jas atskaičius. Visais atvejais išlieka galimybė vesti buhalterinę apskaitą pačiam.

Jeigu atsižvelgdami į anksčiau minėtus kriterijus visgi nutarsite steigti įmonę, pirmiausia nuspręskite, kokia įmonės teisinė forma yra tinkamiausia Jūsų pasirinktiems tikslams įgyvendinti. Pagal atsakomybės laipsnį juridiniai asmenys (JA) skirstomi į ribotos (pagal juridinio asmens prievoles dalyvis-akcininkas neatsako savo asmeniniu turtu) ir neribotos civilinės atsakomybės juridinius asmenis (pagal juridinio asmens prievoles jo dalyvis-savininkas atsako jam nuosavybės ar patikėjimo teise priklausančiu turtu).

Vienos iš dažniausiai Lietuvos verslo praktikoje neribotos civilinės atsakomybės verslo formų yra anksčiau jau minėta individuali veikla ir juridinio asmens statusą turinti individuali įmonė (IĮ). Daugiausiai Lietuvoje verslą vykdančių ribotos civilinės atsakomybės bendrovių – UAB ir MB (Mažosios bendrijos steigimas). Pagal mūsų teisininkų ir verslo konsultantų patirtį ir teisės paslaugų bendrovės UAB „Justicija“ ilgametę praktiką dažniausiai verslininkai steigia uždarąsias akcines bendroves (UAB steigimas), tačiau dėl apmokestinimo subtilybių, minimalaus kapitalo nebuvimo bei dėl galimo paprastesnio valdymo bei paprastesnės buhalterinės apskaitos, didelė dalis mažą verslą pradedančių verslininkų renkasi Lietuvoje jau dešimtmetį prigijusią mažąją bendriją (MB steigimas).

Čia pateikiama tik dalis informacijos apie verslo formos pasirinkimą verslo pradžiai. Detali ir tiksli informacija priklauso nuo verslo pobūdžio, jo specifikos ir kitų aplinkybių. Todėl jeigu jums reikalingos išsamios verslo ir teisinės konsultacijos dėl verslo formos pasirinkimo ar įmonės steigimo, kreipkitės elektroniniu paštu [email protected] arba atvykite į mūsų biurus tiesiogiai, kontaktus rasite čia: https://justicija.eu/kontaktai/.

Verslo konsultantas, UAB „Justicija direktorius Vaidas Šalaševičius

 

Projektų valdymo sistema terraproject.lt