GPM lengvatų taikymo spąstai parduodant vienintelį būstą
Jeigu jūs ar jūsų sutuoktinis nedeklaravęs gyvenamosios vietos jums priklausančiame būste, o ateityje jį ketintumėte parduoti brangiau, tokiu atveju ši informacija jums ypatingai aktuali.
Pardavus vienintelį būstą, dažnas gyventojas nežino, jog nors kartu su sutuoktiniu paskutinius du metus gyveno parduotame būste ir per vienerius metus įsigijo kitą būstą, gali gauti laišką iš Valstybinės mokesčių inspekcijos dėl nedeklaruotų ir nesumokėtų mokesčių, kuris gali būti tokio turinio:
„gyvenamojo būsto, neišlaikyto nuosavybėje 10 metų pardavimo pajamos neapmokestinamos pajamų mokesčiu, jeigu tenkinamos Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčiu, jeigu tenkinamos Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo GPMĮ 17 str. 1 d. 53 ar 54 p. nuostatos nustatant ar kiekvieno iš sutuoktinių gautoms pajamoms gali būti taikoma minėtų punktų lengvata, turi būti vertinama, ar kiekvienas iš sutuoktinių tenkino minėtuose punktuose nurodytas sąlygas.“
Nepaisant to, kad turtas parduodamas kaip bendra jungtinė nuosavybė, arba šeimos turtas, Lietuvos Respublika taiko ne itin gerai žinomą ir labai formalų reikalavimą – gyvenamosios vietos deklaraciją parduodamame būste. Nors parduodant šeimai priklausantį vienintelį gyvenamąjį būstą visos pajamos buvo gautos kaip šeimos, o ne kiekvieno sutuoktinio atskirai ir panaudotos buvo kaip šeimos turtas naujam gyvenamajam būstui įsigyti bei įrengti, reikalavimas kiekvienam sutuoktiniui atskirai deklaruoti gyvenamąją vietą vieninteliame būste šiuo atveju yra esminis.
GPM 17 str. 53, 54 p. numatytos lengvatos tikslas yra sudaryti palankias mokestines sąlygas keičiant vienintelį gyvenamąjį būstą į kitą, tai, kad parduotame gyvenamajame būste nebuvo deklaruota vieno iš sutuoktinių gyvenamoji vieta paskutinius dvejus metus nekeičia mokesčio lengvatos taikymo tikslo, kadangi visos sąlygos yra išpildytos, o būsto pardavimo ir naujo būsto įsigijimo procesas atitinka lengvatos taikymo tikslą. Šiuo atveju VMI taiko formalų požiūrį į gyvenamosios vietos deklaravimą, o ne į bendrą šeimos nuosavybę. Todėl tokia GPM įstatymo nuostata, kuria vadovaujasi VMI dažnai suklaidina mokesčių mokėtojus.
Visi susiduriame su tragiškomis darželių paieškomis savo mažiesiems, dažnai dėl to gyventojai ir keičia gyvenamosios vietos deklaracijos vietą. Verta neužmiršti, jog, jeigu paskutinius du metus deklaravote gyv. vietą, ne savo vieninteliame būste, jį parduodant GPM bus apmokestinamos įsigijimo ir pardavimo kainų skirtumas tam sutuoktiniui, kuris nebuvo deklaravęs gyv. vietos minėtame būste.
Todėl susidūrę su mokesčių apskaičiavimo ir apmokestinimo taikymo problemomis kreipkitės į UAB „Justicija“ mokesčių ekspertus, buhalterius, verslo teisininkus.